Darbeci Subay Sandık Dolusu Evrakı Kiracısına Bırakmış - Haberler
Haberi Paylaş

Darbeci Subay Sandık Dolusu Evrakı Kiracısına Bırakmış

Darbeci Subay Sandık Dolusu Evrakı Kiracısına Bırakmış
AA - Haberler | Yerel

27 Mayıs askeri darbesine yüzbaşı olarak katılan ve "Ondörtler" olayında sürgün edilen subaylar arasında yer alan Rıfat Baykal'ın "Günü gelince paylaşırsın" sözleriyle Turgutlu'da yaşarken bir sandık bıraktığı kiracısı, döneme ait olaylara ışık tutacak bazı resmi belgeler ve günlüğün de yer aldığı evrakı uzmanlara açmak istediğini belirtti.

ERKAN ŞİMŞEK - 27 Mayıs askeri darbesine yüzbaşı olarak katılan ve "Ondörtler" olayında sürgün edilen subaylar arasında yer alan Rıfat Baykal'ın "Günü gelince paylaşırsın" sözleriyle Turgutlu'da yaşarken bir sandık bıraktığı kiracısı, döneme ait olaylara ışık tutacak bazı resmi belgeler ve günlüğün de yer aldığı evrakı uzmanlara açmak istediğini belirtti.

Nalpant, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2000 yılında ölmeden önce İzmir Menderes'te, Rıfat Baykal'dan tavuk yetiştiriciliği için çiftlik kiraladığını ve bu dönemde ilişkilerinin geliştiğini söyledi.

Baykal'ın sohbetlerinde, 1960 yılında yüzbaşı rütbesiyle orduda görev yaparken 27 Mayıs darbesinin olduğunu, darbe sonrası oluşturulan Milli Birlik Komitesi'ndeki (MBK) görüş ayrılığı üzerine tarih sayfalarında "Ondörtler" (MBK'den ihraç edilen 14 subay) olarak geçen ve kendisinin de aralarında bulunduğu subayların Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli edilerek çeşitli görevlerle yurtdışına sürgüne gönderilmesi olayının yaşandığını anlattığını belirtti.

Baykal'ın ölümünden önce "Günü gelince paylaşırsın" diyerek, içerisinde önemli evrakın yer aldığı sandığı kendisine emanet ettiğini anlatan Nalpant, bu emanetlerin kendisi için çok değerli olduğunu ve "gün yüzüne çıkarılma döneminin geldiğini" düşündüğünü ifade etti.

Nalpant, sandıkta Ondörtler olarak anılan grupta yer alan ve darbe sonrası Tel Aviv'de görevlendirilen Rıfat Baykal'ın resmi ve özel yazışmalarının, günlük gibi belgelerin bulunduğu bilgisini verdi.

Sandıktakileri incelediği belgeleri "ilginç ve değişik" olarak yorumlayan Nalpant, evrak arasında Baykal'ın gazeteci Abdi İpekçi ile yazışmaları, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'den gelen Milli Birlik Komitesi'ni feshine ilişkin ve Tel Aviv'e sürgün edildiği tayin belgelerinin bulunduğunu kaydetti.

Sandıkta Rıfat Baykal'ın günlüğü ve mektuplarının da yer aldığını, uzman kişilerce incelendiğinde o döneme ışık tutacak birçok ayrıntıya rastlanacağını düşündüğünü vurgulayan Nalpant, "Ayrıca dikkatimi çeken The Chase Manhattan Bank'a ait 16 ve 14 bin dolarlık çek koçanları var. Bu ve benzeri çok sayıda evrak sandıkta yer alıyor. Bunların yakın tarihimize ışık tutması açısından konunun uzmanlarınca incelenmesi gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

Nalpant, belgeleri incelenmek üzere tarihçi ve uzmanlarla paylaşacağını sözlerine ekledi.

Rıfat Baykal kimdir?

İzmir'in Menderes ilçesinde 1924'te doğan ve Kara Harp Okulunu bitirdikten sonra Kore Savaşı'na katılan Baykal, 27 Mayıs 1960 askeri darbesine yüzbaşı rütbesiyle iştirak etti ve Milli Birlik Komitesi'ne üye oldu. Baykal, daha sonra 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in Özel Kalem Müdürlüğü'nü üstlendi. 13 Kasım girişimi sonucu 14 arkadaşıyla görevinden ayrılan Rıfat Baykal, Tel Aviv Büyükelçiliğine müşavir olarak atandı. Yurda döndükten sonra Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne (CKMP) katılan Baykal, 1965 seçimlerinden Mardin milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 1969 yılında politikadan ayrılan Baykal, daha sonra İzmir'e dönerek Menderes'te çiftçilikle uğraşmaya başladı.

Baykal, 9 Haziran 2000 tarihinde, 76 yaşında yaşamını yitirdi.

AA - Son Dakika Haberleri

Turgutlu, Menderes, İzmir, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title