Darbe Komisyonu Tartışmalı Başladı (3)

Darbe Komisyonu Tartışmalı Başladı (3)

KOMİSYONDA 'MEZARDAKİLERİ ÇIKARMA' POLEMİĞİDARBE Komisyonu'nda CHP'li Aytun Çıray, dinlenecek kişilerin önerisini sunarken "Ben 2010 referandumunun çok anahtar bir olay olduğunu düşünüyorum.

Darbe Komisyonu Tartışmalı Başladı (3)

KOMİSYONDA 'MEZARDAKİLERİ ÇIKARMA' POLEMİĞİ

DARBE Komisyonu'nda CHP'li Aytun Çıray, dinlenecek kişilerin önerisini sunarken "Ben 2010 referandumunun çok anahtar bir olay olduğunu düşünüyorum. 2010'da Fethullah Gülen mezardakileri bile çıkarıp oy verdireceksiniz demişti. Bu komisyon gerçeğe ulaşmak için mezardakileri bile çıkartıp burada konuşturmalı diye düşünüyorum" dedi. Bunun üzerine Komisyon Başkanı Reşat Petek, gülümseyerek, "Mezardakileri nasıl çıkartacağız bakalım. O zaman FETÖ böyle bir tabir kullanmıştı. Doğru" diye yanıt verdi.

AK Partili Serkan Bayram ise "2010 referandumunda Fethullahçı ekibin ısrarla mezardakiler de oy kullansın şeklindeki beyanları AK Partiyi çok sevdiğinden değil HSYK'yı ele geçirme planı" ifadelerini kullandı. Komisyonun 13 Ekim Perşembe günü saat 14.00'te toplanılmasına karar verildi.

"DAVET EDİLSE BİLE KENDİ TAKDİRLERİDİR"

Toplantı sonrasında Reşat Petek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Petek, Cumhurbaşkanı'nın komisyonda dinlenmesi için teklifler geldiğini kaydederek, "Ama bu konuda verilmiş bir kararımız yok. Araştırma komisyonuna Cumhurbaşkanı'nın davet edilmesi zaten takdirleridir. 28 Şubat davasında takip eden müdahillerden biriyim. Görevi sona ermiş bir cumhurbaşkanının bile soruşturma, dava, kovuşturma olduğu halde mahkememize davet edilmesi uygun görüldü şeklinde davet edildi gelmedi, rahmetli oldu Sayın Demirel. Cumhurbaşkanımız aynı zamanda hükümetimiz devletimiz gibi bunun suikaste kurban gitmekten zor kurtulan hedefi. Bu konuda davet edilse bile yine kendi taktirleridir. Ama davet konusunda komisyonca karar vermemiz lazım" diye konuştu.