Darbe Karşıtları, İstanbul Barosu ve CHP'yi Protesto Etti
Haberler » Güncel » Darbe Karşıtları, İstanbul Barosu ve CHP'yi Protesto Etti - Haber

Darbe Karşıtları, İstanbul Barosu ve CHP'yi Protesto Etti

Postmodern Darbe Olarak Nitelendirilen 28 Şubat'ın Yıldönümünde Darbe Karşıtları, Beyoğlu'nda Protesto Gösterisi Düzenledi.

Darbe Karşıtları, İstanbul Barosu ve CHP'yi Protesto Etti

Postmodern darbe olarak nitelendirilen 28 Şubat'ın yıldönümünde darbe karşıtları, Beyoğlu'nda protesto gösterisi düzenledi.


70 Milyon Adım Koalisyonu öncülüğünde binlerce darbe karşıtı, Tünel Meydanı'ndan İstiklal Caddesi boyunca Taksim'e kadar yürüdü.


Grup, İstanbul Barosu ve Cumhuriyet Halk Partisi önünde durarak yetkilileri protesto etti. Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yapan darbe karşıtları olaysız dağıldı.


Tünel Meydanı'nda toplanarak 'Darbeye karşı sivil direniş', '27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan bir daha asla' yazılı pankartlar açan grup, Taksim'e doğru yürüyüşe geçti.


Gruptakiler yürüyüş boyunca 'Çeneni kapa çeneni kapa İlker Başbuğ çeneni kapa', 'Dur de dur de darbelere dur de' , 'Dağıtılacak dağıtılacak Ergenekon dağıtılacak', 'Darbelere karşı omuz omuza', 'Darbeciler yargılansın', 'Başbuğ istifa' şeklinde slogan attı.


İstanbul Barosu önüne gelen grup, burada da 'Darbeci baro hesap verecek' şeklinde sloganlar atarak İstanbul Barosu'nu protesto etti.


İstiklal Caddesi boyunca yürüyen gruba yer yer vatandaşlar ve esnaf da destek verdi.


Cumhuriyet Halk Partisi Beyoğlu İlçe binası önüne gelen grubu CHP'li gençler binanın camına "Cumhuriyetin yıkılmayan son kalesi CHP faşistlere emperyalistlere geçit vermeyecek" yazılı pankart açarak karşıladı. CHP'lileri gören grup bina önünde durarak 'CHP kışlaya', 'Darbeci Baykal' şeklinde sloganlar attı.


Taksim Meydanı'na gelen grup burada basın açıklaması yaptı.


Grup adına konuşan sanatçı Lale Mansur, 28 Şubat darbesinin üzerinden 13 yıl geçtiğini hatırlatarak, 28 Şubat darbesine giden yolda milyonlarca insanın fişlendiğini, bankaların hortumlandığını, başörtülü öğrencilerin darbecilerin şiddetine maruz kaldığını söyledi.


28 Şubat darbesinin ırkçı bir iklim oluşturarak tetikçileri harekete geçirdiğini belirten Mansur, "28 Şubat'ta belki o meşhur emir komuta zinciri içerisinde ordu yönetime el koymadı ama bir hükümeti devirerek, tüm özgürlüklerin üzerinde şiddetli bir baskı uyguladı. Dönemin Genelkurmay başkanı, Erbakan hükümetini devirdikten sonra başbakan olan Mesut Yılmaz'a, "Nizamiyenin kapısından döndük" diyerek tehdidini sürdürdü. Askerler, 28 Şubat'ın gerekirse 1000 yıl süreceğini ilan ettiler." diye konuştu.


28 Şubat'ta bir korku imparatorluğunun hedeflendiğini kaydeden Lale Mansur, şöyle konuştu: "Hepimiz biliyoruz ki cuntacılar 28 Şubat'ın 1000 yıl sürmesini istiyorlar. Bunun için çalışıyorlar. 2000'li yıllar boyunca Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız, Eldiven adını verdikleri bir dizi darbe girişiminde bulundular. Siyasi cinayetler işlediler. 1990'lı yılların başından beri, topluma korku salmak, "laik/şeriatçı" bölünmesini yaratmak için Uğur Mumcu'ları öldürdüler, Sivas'ta insanları yaktılar. 2000'li yıllarda Hrant Dink'i öldürdüler. Kaos yaratmak cuntacıların becerebildiği tek iş. Kafes darbe planında da, Balyoz darbe planında temel hedefleri kaos yaratarak yönetime el koymak! Yüzlerce çocuğu müzelerde patlatacak kadar acımasız, camileri bombalayacak kadar gözü kara olan Onlar, ellerini kollarını sallayarak darbe planları yapmaya, faili meçhul cinayetleri sürdürmeye, meclis üzerinde baskı kurmaya, suikastler planlamaya devam edeceklerini düşündüler. Ama atladıkları, küçük bir nokta oldu. Dünya eski dünya değil! Türkiye eski Türkiye değil. Biz, eski biz değiliz! Darbelere karşı, amasız, fakatsız direniyoruz." Ergenekon davasının, tüm cuntacıların, darbe planlayıcılarının uykularını kaçırmaya devam ettiğini kaydeden Mansur, "Uzun süredir sokaklarda, hep birlikte, 'darbelere karşı direneceğiz', 'Darbelere karşı omuz omuza' sloganlarını atıyoruz. Direniyoruz ve darbeyi Türkiye'de sevilen bir moda olmaktan çıkartıyoruz. Bin yıl sürmesi için kalan son hukuk kırıntılarını da hiçe sayıp yargı darbesi yapanlara Bin yıl sürmesi için çocukların üniversite puanlarına göz dikenlere 28 Şubat'ın bin yıl sürmeyeceğini söyleme zamanı geldi." şeklinde konuştu.


Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.


(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler