Danıştay'dan İçişleri ve Adalet Bakanlığı'nın İtirazına Ret - Haberler
Haberi Paylaş

Danıştay'dan İçişleri ve Adalet Bakanlığı'nın İtirazına Ret

Danıştay'dan İçişleri ve Adalet Bakanlığı'nın İtirazına Ret
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Danıştay, Adalet ve İçişleri Bakanlığı'nın Adli Kolluk Yönetmeliği ile ilgili itirazını reddetti.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Danıştay'a Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açmıştı.

BAŞSAVCIYA BİLDİRME HÜKMÜNÜ DURDURMUŞTU

Danıştay 10. Dairesi, yönetmelikteki, "Adli kolluk görevlilerinin, kendilerine yapılan bir suça ilişkin ihbar veya şikayetleri, el koydukları olayları, yakalanan kişiler ile uygulanan tedbirleri en üst dereceli kolluk amirine bildireceğine" ilişkin olan hüküm ile "Cumhuriyet savcısının soruşturmaları cumhuriyet başsavcısına bildirmesini" gerektiren hükmün yürütmesini durdurmuştu.

İTİRAZ OY ÇOKLUĞUYLA RET EDİLDİ

Davalı Adalet ve İçişleri Bakanlığı, Danıştay 10. Dairesi'nin kararına itiraz etti. Edinilen bilgiye göre, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bakanlıkların itirazını oy çokluğuyla reddetti. 19 üyeli kurulun 13'ü ret oyu kullanırken, 6 üyenin ise itirazın kabul edilmesi gerektiği yönünde oy kullandığı öğrenildi.

17 ARALIK SONRASI DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Türkiye'yi sarsan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ‘Adli Kolluk Yönetmeliği’nde ani bir şekilde değişikliğe gitmiş, değişiklikle Emniyet ve Jandarma görevlilerinin, adli olaylarda amirlerine bilgi verme zorunluluğu getirilmişti.

Danıştay'dan İçişleri ve Adalet Bakanlığı'nın İtirazına Ret

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Türkiye Barolar Birliği, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Danıştay, Güncel - Operasyon, Politika, Güncel, Haber

title