Danıştay Davasında Ağırlaştırılmış Müebbet

Danıştay Davasında Ağırlaştırılmış Müebbet

Danıştay 2. Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili görülen davada sanık Alparslan Arslan'a, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Danıştay Davasında Ağırlaştırılmış Müebbet

Danıştay 2. Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili görülen davada sanık Alparslan Arslan'a, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca sanıklar Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır da müebbet hapse mahkum edildi.

-ALPARSLAN ASLAN: İKİ KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET-

Sanık Alparslan Arslan, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, yerine yeni bir düzen getirmeye, fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" ve "Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin'i, tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek" suçlarından birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


Alparslan Arslan, 4 Danıştay üyesini, "tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 15'er yıldan toplam 60 yıl, "patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak" suçundan 4 yıl 9 ay, "kişiler arasında korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde kullanmak" suçundan 1 yıl, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması sonucu "mala zarar vermek" suçundan 1 yıl, "ruhsatsız silah taşımak" suçundan 2 yıl hapis ve 450 YTL adli para cezasına çarptırıldı. Arslan, toplam 68 yıl 9 ay hapis cezası almış oldu. Arslan, yargılandığı diğer suçlardan ise beraat etti.

-OSMAN YILDIRIM: MÜEBBET HAPİS-

Mahkeme, sanık Osman Yıldırım'a, "Anayasal düzeni cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmak" suçu nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Yıldırım, "patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak" suçundan da 3 yıl 11 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı. Yıldırım, "kişiler arasında korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde kullanmak" suçundan da 10 ay hapis cezası aldı.


Yıldırım, "Mustafa Yücel Özbilgin'i tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye yardım etmek" suçundan da 14 yıl 2 ay hapisle cezalandırıldı. Yıldırım, Danıştay üyelerini "tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüse yardım etmek" suçundan toplam 25 yıl hapse mahkum edildi. Yıldırım ayrıca, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması suretiyle "mala zarar vermek" suçundan ise 10 ay hapis cezası aldı. Yıldırım böylece, toplam 43 yıl 11 al hapis cezasına çarptırılmış oldu. Yıldırım, üzerine atılı diğer suçlardan beraat etti.

-ERHAN TİMUROĞLU: MÜEBBET HAPİS-

Davanın diğer bir sanığı Erhan Timuroğlu "Anayasal düzeni cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmak" suçundan müebbet hapisle cezalandırıldı. Timuroğlu ayrıca, "patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak" suçundan 3 yıl 11 ay 15 gün, "kişiler arasında korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde kullanmak" suçundan da 10 ay hapis cezası aldı. Timuroğlu'nun, "Mustafa Yücel Özbilgin'i tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye yardım etmek" suçu nedeniyle de 14 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Timuroğlu, Danıştay üyelerini "tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüse yardım etmek" suçundan toplam 25 yıl hapis cezası alarak aldı. Böylece Timuroğlu'nun toplam hapis cezası 43 yıl 11 aya çıktı. Timuroğlu, diğer suçlardan ise beraat etti.

-İSMAİL SAĞIR: MÜEBBET HAPİS-

Sanık İsmail Sağır da "Anayasal düzeni cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmak" suçundan müebbet hapisle cezalandırıldı. Sağır, "Patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak"tan 3 yıl 11 ay 15 gün, "kişiler arasında korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde kullanmak"tan 10 ay hapis cezası aldı.


"Mustafa Yücel Özbilgin'i tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye yardım etmek" suçundan 14 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Sağır'a, Danıştay üyelerini "tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüse yardım etmek" suçundan toplam 25 yıl hapis cezası verildi. Sağır böylece, 43 yıl 11 ay hapisle cezalandırılmış oldu. Sağır, diğer suçlardan beraat etti.

-TEKİN İRŞİ: 10 YIL 2 AY-

Sanık Tekin İrşi ise "Anayasal düzeni cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmak amacıyla kurulan silahlı suç örgütüne üyelik" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. İrşi, "patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak"tan da 3 yıl 11 ay 15 gün hapse mahkum edildi. Toplam 10 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası alan İrşi diğer suçlardan ise beraat etti.

-SÜLEYMAN ESEN: 10 YIL 2 AY-

Sanıklardan Süleyman Esen, "Anayasal düzeni cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılırken Mahkeme, sanığın duruşmadaki olumlu hal ve tavrını göz önüne alarak Esen'in cezasını 6 yıl 3 aya indirdi. Esen "patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak" suçundan da 3 yıl 11 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Esen'in aldığı toplam hapis cezası, 10 yıl 2 ay 15 gün oldu.

-ŞÜKRE, PARLAK, KURTER: BERAAT-

Diğer sanıklar Aykut Metin Şükre, Ayhan Parlak ve Salih Kurter ise beraat etti.

-SANIKLARDAN MAHKEMEYE TEHDİT VE ŞERİAT İSTEĞİ-

Sanıklarından Osman Yıldırım, kararın açıklanmasının ardından Mahkeme'yi tehdit ederken Atatürk'e de hakaret etti. Yıldırım, Mahkeme Başkanı'na yönelik tehditlerinin yanı sıra, "Ben, laik cumhuriyeti yıkacağım. Şeriat devletini kuracağım. Ben, 2. Osmanlıyı kuracağım" diye bağırdı. Alparslan Arslan ise Türkiye'de şeriatın ilan edilmesini istedi.

-DANIŞTAY SALDIRISI-

Avukat Alparslan Arslan, Danıştay İkinci Dairesi'ne 17 Mayıs 2006 tarihinde silahlı saldırı düzenlemiş, olayda başından yaralanan Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybederken Daire Başkanı Mustafa Birden'in de aralarında bulunduğu dört kişi yaralanmıştı. Danıştay saldırısı davasının ilk duruşması ise 11 Ağustos 2006 tarihinde yapılmıştı. (ANKA)


(GB/ZG)

Kaynak: ANKA