Danıştay Davası Mütalaaya Kaldı

Danıştay Davası Mütalaaya Kaldı
ANKA - Haberler | Güncel

Üye Mustafa Özbilgin'in Öldürüldüğü Danıştay 2'nci Daire'ye Yönelik Saldırı ile Cumhuriyet Gazetesi'nin Bombalanması İddiasıyla Yargılanan Sanıkların Davasında Esas Hakkındaki Mütalaasını Yapması İçin Dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na Gönderilmesi Kararlaştırıldı.

Uzun süre kamuoyunu günmedinde kalan Danıştay'a yapılan saldırı nedeniyle yargılanan sanakların davasında sona yaklaşılıyor. Sanıkların son savunmalarını ve savcılığın da esas hakkındaki görüşlerini bildirmesi için dava 1 Mart 2007 tarihine ertelendi.

Üye Mustafa Özbilgin'in öldürülmesi, Ayfer Özdemir, Ahmet Çobanoğlu ve Ayla Gönenç'in yaralandığı Danıştay 2. Daire'ye yapılan saldırı ile Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması eylemlerini gerçekleştirdikleri iddiasıyla Alparslan Aslan, İsmail Sağır, Tekin İrşi, Ayhan Parlak, Salih Kurter, Süleyman Esen ve Aykut Metin Şükre'nin sanık olarak yargılandığı davanın görüşülmesine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada İsmail Sağır ve Tekin İrşi avukatları olmadığını belirterek, mahkemeden avukat talebinde bulundu. Mahkeme bunun için Ankara Barosu'na yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz, sanık ve müdahil avukatlarına soruşturmanın genişletilmesi yönünde bir taleplerinin olup olmadığını sordu. Süleyman Esen vekili Mehmet Ener, Cumhuriyet Gazetesi'nin yönelik saldırıda kullanılan bombaların Esen tarafından verildiğinin iddia edildiğini ancak sanık Alparslan Aslan'ın daha sonraki ifadesinde bunu yalanladığını söyledi. Avukat Ener, bombaların 1975-78 yılları arasında Milli Savunma Bakanlığı adına kayıtlı olduğunu ifade ederek, bombaların nerden, nasıl temin edildiğinin araştırmasını istedi, bu talep reddedildi.

Mahkeme, sanık ve müdahillerin esas hakkındaki savunmalarını yapmaları, savcılığın da esas hakkındaki görüşünü vermesi için dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini kararlaştırarak, duruşmayı 1 Mart 2007'ye erteledi.(ANKA)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title