Danıştay'dan 'Acele Kamulaştırma'ya Durdurma

Danıştay'dan 'Acele Kamulaştırma'ya Durdurma

Danıştay 6.Dairesi, Mersin'de kentsel dönüşüm çerçevesinde Bakanlar Kurulu'nun Çay, Çilek ve Özgürlük Mahalleleri için aldığı 'acele kamulaştırma' kararının yürütmesini durdurdu.

Danıştay'dan 'Acele Kamulaştırma'ya Durdurma

Danıştay 6. Dairesi, Mersin'de kentsel dönüşüm çerçevesinde Bakanlar Kurulu'nun Çay, Çilek ve Özgürlük Mahalleleri için aldığı 'acele kamulaştırma' kararının yürütmesini durdurdu. Merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk, yürütmeyi durdurma kararının örgütlü toplumun başarısı olduğunu belirterek, "Bu daha ilk raunt" dedi.

Danıştay 6. Dairesi, Özgürlük Mahallesi Muhtarı İsmet Uyanık'ın, kentsel dönüşüm çerçevesinde Akdeniz ilçesi sınırları içindeki Çay, Çilek ve Özgürlük Mahalleri için Bakanlar Kurulu'nun aldığı 'acele kamulaştırma' kararının yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Başbakanlık aleyhine açtığı davayı karara bağladı. Danıştay 6. Dairesi, 6 Nisan 2012 tarihinde oybirliği ile verdiği kararda, dava konusu işlemin davalı idarenin birinci savunmasının alınmasına veya yasal savunma verme süresi geçene kadar 'acele kamulaştırma' kararının yürütmesini durdurdu.

Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Danıştay 6. Dairesi'nin yürütmeyi durdurma kararı üzerine basın toplantısı düzenledi. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Altuntaş ve Özgürlük Mahallesi Muhtarı İsmet Uyanık'ın da katılımıyla belediye meclis toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk, Bakanlar Kurulu'nun söz konusu 3 mahalle için 'acele kamulaştırma' kararının mahalle sakinlerini mağdur ettiğini, bu nedenle belediye olarak halkın yanında yer aldıklarını anımsattı. Açılan davalar sonucunda Danıştay 6. Dairesi'nin örnek bir karara imza atarak, 'acele kamulaştırma' kararının yürütmesini durdurduğunu kaydeden Türk, bu gelişmeden son derece memnun olduklarının altını çizerek, "Bu karar, kentimiz ve mahalle sakinlerimiz açısından son derece hayati önem taşımaktadır. Danıştay'ın bu kararı bize açıkça şunu gösteriyor ki; her şeye rağmen hukuk her şeyin üzerindedir ve iktidar dahi olsa hukuka uygun davranmalıdır. Kanuna aykırı, vicdanları rahatsız eden Bakanlar Kurulu kararı, nihayet vicdan sahibi hukukçuların hukuk anlayışına takılmıştır" dedi.

Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesinde Akdeniz Belediyesi olarak duruşlarının büyük etkisi olduğunu savunan Türk, kararla birlikte söz konusu mahallelerde yaşayan vatandaşların da rahat bir nefes aldıklarını vurguladı. Kararın, örgütlü toplumun başarısını ortaya koyduğunu dile getiren Türk, "Yürütmeyi durdurma kararının takipçisi olacağız. Kararlılıklarından dolayı Çay, Çilek ve Özgürlük Mahalleleri sakinlerine teşekkür ediyorum. Halkın yanında ve yararına olmayan hiçbir projenin içinde yer almadık, almayacağız. Meşru ve hukuki tüm mücadele yöntemlerini halkımızla birlikte vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"MERSİN, KENTSEL DÖNÜŞÜME EN FAZLA İHTİYACI OLAN KENTTİR"

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Türk, konuyla ilgili bugüne kadar 10'un üzerinde dava açıldığı bilgisini verdi. "Bu daha ilk raunt" diyen Türk, Akdeniz Belediyesi olarak kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını, ancak vatandaşların daha güzel bir ortamda, mağdur edilmeden, kültürleri ile birlikte yaşamalarını arzu ettiklerini ifade etti. Mersin'in kentsel dönüşüme en fazla ihtiyacı olan bir kent olduğunun altını çizen Türk, "Ama böyle alelacele çıkarılan bir karar var. Merkezde söz konusu bu üç mahalleden daha kötü durumda olan mahalleler var. Eğer toplum yararına olacaksa ve oralarda yaşayan vatandaş mutlu edilecekse biz de destekleriz kentsel dönüşümü. Ancak, burada bir rant söz konusu ve 'rantı ben alacağım, seni mağdur edeceğim' mantığı işliyor. Bu mümkün mü? Orada uygulanan budur. Oradaki insanların da bu işin içine katılması, halkı memnun edecek kararlar verilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

"O GİRİŞTEN BİZ DE UTANIYORUZ"

Mersin'in doğu girişinin kötü görüntüsüne de değinen Türk, şunları söyledi: "Biz de o girişten utanıyoruz Mersin adına. Ama kentsel dönüşüm vatandaşın yararına olmalı, vatandaş için yapılmalı. Bizim burada gördüğümüz ise sadece rant. Orada yaşayanlar Kürt olduğu için karşı çıkmıyoruz. Karaduvar'da da olsa, Toroslar'ın üst kısımlarında da olsa vatandaş yararına değilse aynı tavrı koyarım."

Kentsel dönüşümün yerel yönetimlerin suçu olduğunu da öne süren Türk, sözlerini şöyle tamamladı: "Bunu kabul etmek lazım. Planlama 5-10 yıl öncesinden doğru yapılsaydı, Adliye Sarayı kentin bir köşesine, Emniyet Müdürlüğü başka bir köşesine yapılsaydı kendiliğinden dönüşürdü zaten. Birilerinin rantı için yapılıyorsa, o kentsel dönüşüm değildir. Tüm Mersin'in bir araya gelerek, halkı memnun edecek şekilde karar alarak kentsel dönüşümü gerçekleştirmesi gerekir. Tüm kamuoyundan gereken duyarlılığı göstermesini bekliyoruz." - MERSİN