Cemal Boyalı Danıştay Üyeliğine Atandı

Cemal Boyalı Danıştay Üyeliğine Atandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Cemal Boyalı'yı danıştay üyeliğine atadı.

Cemal Boyalı Danıştay Üyeliğine Atandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Danıştay Üyeliği'ne, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Cemal Boyalı'yı seçmesine dair karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

DANIŞTAY'A YENİ ÜYE

Buna göre, Danıştay Üyeliğine, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 155'inci ve 2575 sayılı Danıştay Kanununun 8 ve 9'uncu maddeleri gereğince, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Cemal Boyalı seçildi.

ANKARA'NIN EN GÜÇLÜ ADAMLARINDANDI

Cemal Boyalı, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı'ydı. Maliye Bakanlığında ”Temiz Eller Operasyonu” olarak da adlandırılan operasyonun mimarlarındandı. Boyalı, orduyla yargı dışında, meslek kuruluşları da dahil bütün kamu birimlerini teftiş etme ve tüm harcamalarını inceleme yetkisine sahipti. Bürokrasinin başkenti Ankara'nın en güçlü adamlarından biri olarak gösteriliyordu. Direkt olarak cumhurbaşkanına bağlı çalışıyordu.

CEMAL BOYALI KİMDİR

Boyalı, 6 Ağustos 1966 tarihinde Konya'da doğdu. Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığından Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığına atandı.

1988 Yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olan Boyalı, kısa bir süre özel bir bankada müfettiş yardımcısı olarak çalıştı. Daha sonra da Maliye Teftiş Kuruluna girdi.

1991 yılında Maliye Müfettişi olan Boyalı, 2000 ve 2001 yıllarında Maliye Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Cemal Boyalı, 26 Kasım 2002 ile 11 Kasım 2005 tarihleri arasında Ankara Defterdarı, 23 Haziran 2005 ile 4 Ağustos 2005 tarihleri arasında da Ankara Gelirler Bölge Müdürü olarak görev yaptı. 4 Ağustos 2005'de Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına getirilen Boyalı, 10 Temmuz 2006'dan bu yana ise Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

"TEMİZ ELLER" OPERASYONU

Boyalı, Teftiş Kurulu Başkanlığı döneminde, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de aralarında bulunduğu üst düzey yönetici ve siyasilerin Vergi İstihbarat Merkezi verilerine girilerek sorgulanması skandalının ortaya çıkarılmasına ilişkin operasyonu başlatmıştı.

Kaynak: ANKA