Danimarkalı Müzisyenler 'Osmanlı İmparatorluğu Orkestrası' Kurdu

Danimarkalı Müzisyenler 'Osmanlı İmparatorluğu Orkestrası' Kurdu

Danimarka'da Leif Jensen, Stig Ekblom, Mike Davies, Ole Dyhr ve Mads Jensen Adlı 5 Müzisyen Osmanlı İmparatorluğu Adlı Bir Orkestra Kurdu.

Danimarkalı Müzisyenler 'Osmanlı İmparatorluğu Orkestrası' Kurdu

Danimarka’da Leif Jensen, Stig Ekblom, Mike Davies, Ole Dyhr ve Mads Jensen adlı 5 müzisyen Osmanlı İmparatorluğu adlı bir orkestra kurdu.

Orkestranın kurulması fikrinin Türkiye ve Türk müziğine duydukları ilgiden doğduğunu anlatan Danimarkalı müzisyenler, ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen festivallerde sahne alarak Türk müziklerini seslendiriyor.

Bütün konserlerine ‘Katibim’ adlı şarkıyla başlayan orkestranın kurucusu Leif Jensen, “Ben kendi orkestramı 8 yıl önce kurmuştum ama İrlanda müzikleri çalıyorduk. Sonra Stig ile tanıştım ve bugünkü orkestrayı oluşturduk. Balkan müzikleri ve Osmanlı döneminin müziklerini çalmaya başladık. Balkanlardan adımımızı Türkiye’ye atınca Türk müzikleri çalmaya başladık. Türk müzikleri kolay değil. Daha çok çalışmamız gerektiğini biliyorum ama çaldığımız yerlerde çok tutuyor“ dedi.

`UYUM KARŞILIKLI OLMALI`

Orkestranın kurucularından Stig Ekblom ise Türk müziğinin çok çekici yönlerinin bulunduğunu belirterek, Türk müziği yanı sıra Roman ve Bulgar müzikleri de çaldıklarını söyledi. Stig Ekblom Danimarka toplumunda, uyum kelimesinin yabancıların yok edilmesi anlamına geldiğinden yakınarak, “Uyum derken yabancıların yok olması anlaşılıyor, yani asimile olmaları ve kendi kültürlerini unutmaları isteniyor. Oysa uyum karşılıklı olur. Bizim de yabancıların kültürlerini ve değerlerini öğrenmemiz gerekir. Biz de onu yaptık ve Türk müziklerini öğrenerek orkestramıza da Osmanlı İmparatorluğu adını verdik“ dedi.