Ünlü Mucitin Ömür Boyu Hapsi İsteniyor! Gazeteciyi Denizaltısında Öldürüp Parçalara Ayırmıştı
BBC

Ünlü Mucitin Ömür Boyu Hapsi İsteniyor! Gazeteciyi Denizaltısında Öldürüp Parçalara Ayırmıştı

Danimarkalı savcılar, İsveçli gazeteci Kim Wall'u taammüden öldürme suçlaması yöneltikleri mucit Peter Madsen için ömür boyu hapis cezası talep etti.

İsveçli gazeteci Kim Wall, 10 Ağustos 2017'de haber yapmak için mucit Peter Madsen'ın denizaltısına gittikten sonra kaybolmuş, 10 gün sonra parçalara ayrılmış cesedi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da denizde bulunmuştu.

BEDENİNİ PARÇALADIĞINI KABUL EDİYOR ANCAK ÖLDÜRDÜĞÜNÜ REDDEDİYOR

Savcılar yaptıkları soruşturmayla Madsen'ın Wall'ı ya boğarak ya da boğazını keserek öldürdüğü sonucuna vardıklarını açıkladı.

Madsen, gazeteci Wall'un bedenini parçalara ayırdığını kabul ediyor ancak bilerek öldürdüğünü reddediyor. Madsen'ın davası 8 Mart'ta başlayacak.

TASARLANMIŞ CİNAYETTEN YARGILANACAK

Madsen önceden tasarlanmış cinayetten yargılacağı gibi, bedeni parçaları ayırma ve "birleşmeden daha farklı ve tehlikeli bir biçimde cinsel ilişki kurma" suçlamalarından da hakim karşısına çıkacak. Danimarka'da ömür boyu hapis genelde 15-17 yıllık bir süreye denk geliyor, ancak suçluların daha uzun kaldığı da görülebiliyor.

CİNSEL FANTEZİ OLARAK ÖLDÜRDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜYOR

Savcılar daha önce Madsen'ın Wall'ı bir cinsel fantezinin parçası olarak öldürdüğünü öne sürmüştü. Bütün iddianamenin 23 Ocak'ta kamuya açıklanacağı belirtildi. Ancak Savcı Jakob Buch-Jepsen, bu davanın "olağandışı ve çok vahşi" olduğunu vurgulayarak medyadan kamuoyu ile paylaşacakları detaylar konusunda hassas olmalarını istedi.

KAFASI KESİN KADIN VİDEOLARI BULUNDU

Wall'a yapılan otopside genital bölgesi ve kaburga kemiklerinde 'öldüğü sırada ya da öldükten çok kısa bir süre sonra gerçekleştirilen' bıçak izlerinin olduğu tespit edilmişti. Daha önce Madsen'e ait olduğu söylenen bir sabit diskin içinde kafası kesilerek öldürülen kadınların olduğu videolar bulunmuştu.

Suçlamaları reddeden Madsen, sabit diskin kendisine ait olmadığını, laboratuvarında çalışan herkesin bu diske erişiminin bulunduğunu söyledi.

İFADE DEĞİŞTİRDİ

Madsen, polise verdiği ilk ifadede, 10 Ağustos gecesi Wall'u hava karardıktan sonra karaya bıraktığını belirtmişti. Ancak daha sonra ifadesini değiştiren Madsen, Wall'un denizaltının yaklaşık 70 kilogram ağırlığındaki kapağının kafasına düşmesiyle öldüğünü söylemişti.

BBC