Danimarka Meclisi Dışişleri Komisyonunda Roj Tv Davası Görüşüldü

Danimarka Meclisi Dışişleri Komisyonunda Roj Tv Davası Görüşüldü

Roj Tv Davasına Dair Toplantıya Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen ve Danimarka Adalet Bakanı Lars Barfoed Katılarak Komisyon Üyelerinin Sorularını Yanıtladı.

Danimarka Meclisi Dışişleri Komisyonunda Roj Tv Davası Görüşüldü

Danimarka meclisi dışişleri komisyonunda ROJ TV davasına dair toplantıya Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen ve Danimarka Adalet Bakanı Lars Barfoed katılarak komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı.

Danimarka Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Hüseyin Araç'ın da üyesi bulunduğu komisyon toplantısında 2005'te Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğinin ROJ TV'nin kapatılması için Danimarka makamlarına yaptığı ve 6 yıldır henüz yanıtlanmamış müracaatı hatırlatılarak bu yönde sorular soruldu.

Komisyon üyelerinden Birlik listesi Milletvekili Frank Aaen, bakanlara ROJ TV hakkındaki davanın yeniden gündeme gelmesinde Danimarka eski başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in, NATO genel sekreteri olması için Türkiye ile yapılan bir el altı anlaşmanın olup olmadığın, Amerika'nın Danimarka'ya baskı yapıp yapmadığını sordu.

Bakanlar, Rasmussen'in NATO genel sekreteri olurken, Türkiye'ye ROJ TV'nin kapatılması yönünde bir söz vermediğini, Amerika ile terör konularında görüş alışverişi yaptıklarını ama olayı araştıran savcının Amerika veya Türk yetkililerinin istem ve talimatlarına göre hareket etmediğini ve etmeyeceğini de söylediler.

Bakanlar, Danimarka'da hukukun ve savcıların bağımsız olduğunu ve hiçbir ülke veya kuruluşun talimatı ile karar almadıklarını söyleyerek, "ROJ TV'nin kapatılması için açılan dava savcılıkça sürüyor. Savcılığını toplayacağı delillere bakarak mahkeme kapatma konusunda bir karar verecektir" dedi.

Türkiye'den konu ile ilgili ellerindeki bilgi ve belgelerin istendiğini, bunun da doğal olduğunu söyleyen bakanlar, "Bundan sonra da elçilikler arası temaslarımız olacaktır, bu da doğaldır" dediler.

Komisyon üyeleri ise Türkiye ve Danimarka basınında ROJ TV'ye dair haber ve yorumlarda farklılıklar olduğunu, bunun da kafalarını karıştırdığını söyledi. Bakanlar ise Türkiye'deki Danimarka Büyükelçiliğinin Türkiye basınına konu ile ilgili defalarca bilgi verdiğini ama Türkiye basınının ne yazdığı veya olayı nasıl yorumladıkları hakkında bir bilgilerinin olmadığını söylediler.