Danimarka-isveç Arasında Pasaport Kontrollerine Başlanması İstendi

Danimarka-isveç Arasında Pasaport Kontrollerine Başlanması İstendi

İsveç'in Göçmen ve Mültecilere Kolaylıkla Vatandaşlık Hakkı Tanıdığını Söyleyen Danimarka Halk Partisi Milletvekili Sören Espersen, İsveçliler'in Önümüzdeki Yıllarda Danimarka'ya Hücum Edecekleri İddiasında Bulundu ve Danimarka'nın İsveç'le Pasaport Birliği Anlaşmasını İptal Etmesini İstedi.

Danimarka-isveç Arasında Pasaport Kontrollerine Başlanması İstendi

İsveç'in göçmen ve mültecilere kolaylıkla vatandaşlık hakkı tanıdığını söyleyen Danimarka Halk Partisi Milletvekili Sören Espersen, İsveçliler'in önümüzdeki yıllarda Danimarka'ya hücum edecekleri iddiasında bulundu ve Danimarka'nın İsveç'le pasaport birliği anlaşmasını iptal etmesini istedi.

İsveç'in kolaylıkla göçmen ve mültecilere vatandaşlık hakkı verdiğini söyleyen Danimarka Halk Partisi Milletvekili Esperssen, İsveç'in refah modelinin bu yüzden çökeceğini öne sürdü. Esperssen, bu sayede ortaya çıkacak işsizler ordusu ve sosyal yardıma muhtaç kişilerin Danimarka'ya göç edecekleri korkusunu yaşadığını söyledi. Uyum Bakanı Rikke Hvilshöj halihazırda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünmediklerini söylerken, birçok İsveçli'nin Danimarka'da yaşadığını ve çalıştığını söyledi. Esperssen'e

Radikal Parti'den de tepki geldi. Partinin uyum politikaları sözcüsü, "İsveçliler Danimarka'ya değil, Danimarkalılar İsveç'e göç ediyorlar" dedi.

Kuzey Avrupa ülkeleri arasındaki pasaport birliği (Schengen Anlaşması), anlaşmada yer alan ülkelerin vatandaşlarının pasaportsuz seyahat edip, bu ülkelere yerleşebilmelerine imkan veriyor.

(MA-OYK-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA