Danimarka Dışişleri Bakanı Moller'in Kosova Temasları

Danimarka Dışişleri Bakanı Moller'in Kosova Temasları

Çeşitli Temaslarda Bulunmak İçin Kosova'ya Gelen Danimarka Dışişleri Bakanı Pet Stig Moller, Danimarka'nın Kosova'nın Nihai Statüsünün Çözümlenmesine Destek Verdiğini Söyledi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Moller'in Kosova Temasları

Çeşitli temaslarda bulunmak için Kosova'ya gelen Danimarka Dışişleri Bakanı Pet Stig Moller, Danimarka'nın Kosova'nın nihai statüsünün çözümlenmesine destek verdiğini söyledi.

Kosova Başkanı Fatmir Sejdu ile görüşen ve görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Danimarka Dışişleri Bakanı Moller, ülkesinin bölgedeki sorunların çözümlenmesi yönünde çaba gösterdiğini belirterek, "Danimarka, Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi sürecine tam destek vermektedir. Kosova'ya yardım etmeyi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı. Moller, Uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari tarafından hazırlanan çözüm önerisinin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından destek bulacağına ve Kosova'nın nihai statüsünün belirleneceğine inandığını belirtti. Ülkesinin, Ahtisaari'nin Kosova statü önerisini desteklediğinin altını çizen Danimarkalı konuk Bakan Moller, "Danimarka, Ahtisaari'nin öneri paketini desteklemektedir. Biz BM Güvenlik Konseyi'nde Kosova'nın statüsü konusunda yapılacak görüşmelerin neticelerini destekleyeceğiz. Danimarka ayrıca KFOR bünyesindeki barış gücüyle de Kosova'da varlığını sürdürecek" şeklinde konuştu.

Kosova Başkanı Sejdiu ise, verdiği destekten dolayı Danimarka'ya müteşekkir olduklarını belirterek, Danimarka'nın Kosova'ya gösterdiği desteğin devam etmesinin önemine işaret etti. Başkan Sejdiu, bu desteğin Kosova'nın ekonomik ve farklı alanlarda kalkınmasına da yansıyacağını umduğunu belirtti. Moller, Kosova Başbakanı Agim Çeku ile de bir araya geldi.

(EK-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA