Danimarka'da Radikal Parti Sol İktidarın Önünü Açtı

Danimarka'da Radikal Parti Sol İktidarın Önünü Açtı

Danimarka Parlamentosu'nda Faaliyet Gösteren Partilerden Radikal Parti Başkanı Margrethe Vestager Gelecek Seçimlerde Başbakan Adayı Olarak Sosyal Demokrat Parti Lideri Helle Thorning-schmidt'i Destekleyeceklerini Açıkladı.

Danimarka'da Radikal Parti Sol İktidarın Önünü Açtı

Danimarka Parlamentosu'nda faaliyet gösteren partilerden Radikal Parti Başkanı Margrethe Vestager gelecek seçimlerde başbakan adayı olarak Sosyal Demokrat Parti Lideri Helle Thorning-Schmidt'i destekleyeceklerini açıkladı.

Vestager'in bu çıkışı Sosyal Demokrat Parti, Sosyalist Halk Partisi (SF), Radikal Parti ve Birlik Listesinden oluşan sol muhalefet bloğunun hükümet karşısında çoğunluğu ele geçirmesi olarak değerlendirildi. Vestager konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Bizim için önemli olan hükümetin daha çok merkez-ağırlıklı politikalar izlemesi ve daha geniş tabanlı koalisyonların önünün açılması. Bunlardan başka bir amacımız yok" şeklinde konuştu.

Bununla beraber Vestager Sosyal Demokrat Schmidt'in başbakan adaylığını destekleyerek sol muhalefetin gelecek seçimlerde iktidara gelmesini istediklerini, bunun gerçekleşmemesi halinde ise mevcut liberal-muhafazakar hükümet ile beraber çalışmayı seçebileceklerini söyledi. Bu durum daha önce "benimsediğimiz farklı ekonomik politikalar nedeniyle kesinlikle Sosyalist Halk Partisi ile beraber çalışmam" diyen Vestager için ciddi bir tavır değişikliği olarak değerlendiriliyor. Diğer taraftan Radikal Parti kurucu üyelerinin bir kısmının parti başkanı Vestager'in yaptığı tavır değişikliği nedeniyle rahatsız oldukları belirtiliyor.

Bu arada Radikal Parti eski milletvekilerinden Charlotte Fischer "Yakın gelecekte ciddi bir ekonomik reform gerektiriyor. Olası bir SF ve Sosyal Demokrat koalisyon hükümetinin bunu gerçekleştirebileceğinden emin değilim" şeklinde görüşünü açıkladı.

(CİHAN)

Kaynak: CHA