Danimarka Büyükelçisi'nden Tarım ve Turizmde İşbirliği Sözü

Danimarka Büyükelçisi'nden Tarım ve Turizmde İşbirliği Sözü

Danimarka Ankara Büyükelçisi Kim Jörgensen ve İzmir Danimarka Fahri Konsolosu Ali Nail Kubalı, İzmir Ticaret Odası (İzto) Başkanı Ekrem Demirtaş'ı Ziyaret Etti. Jörgensen, İzmir'de Turizmin Gelişmesi İçin Yerel Zenginliklere Önem Verilmesi Gerektiğini Belirterek, "Turizm Operatörleriniz Yerel Markalaşmayı Ele Almalıdır" Dedi.

Danimarka Büyükelçisi'nden Tarım ve Turizmde İşbirliği Sözü

Danimarka Ankara Büyükelçisi Kim Jörgensen ve İzmir Danimarka Fahri Konsolosu Ali Nail Kubalı, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti. Jörgensen, İzmir'de turizmin gelişmesi için yerel zenginliklere önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Turizm operatörleriniz yerel markalaşmayı ele almalıdır" dedi.

İZTO'yu ilk kez ziyaret eden Danimarka Büyükelçisi Kim Jörgensen, İzmir'de ekonomik açıdan olumlu gelişmelerin olduğunu belirterek, "İzmir'de ekonomik açıdan ilginç gelişmeler var ve potansiyeli olan bir şehir. Danimarka ile Türkiye arasındaki ticaret sizin avantajınıza gelişiyor. İlginç sektörleri değerlendirmek gerekir. Rüzgar enerjisi bu sektörlerden biri. Bu bölgede iyi hava, güzel yemekler ve kültürel zenginlikler kombinasyonu var" dedi. 2 hafta önce yapılan AB zirvesinde yenilenebilir enerji üzerinde durulduğunu ifade eden Jörgensen, zirvede alınan kararı açıkladı. Jörgensen, "AB'de kullanılan enerjinin yüzde 15'inin yenilenebilir enerji olması gerektiğinin kararı alındı. Bu nedenle Türkiye'nin AB'ye girmesi için yenilenebilir enerji çok önemli bir konudur. Bu açıdan rüzgar enerjisi çok önemlidir ve Türkiye'nin bu konu üzerinde durması gerekir" diye konuştu. Rüzgar enerjisinde Danimarka şirketi Vesta'nın dünya devi olduğuna dikkat çeken Jörgensen, bu konuda Türkiye ile işbirliği yapılabileceğini söyledi. Bir şehrin potansiyelini açığa çıkarması için yerel zenginliklere önem verilmesi gerektiğini savunan Jörgensen, "Turizmin gelişmesi için turistlere sadece 300 günlük güneşi değil, İzmir'in kültürel zenginliklerini sunabilirsiniz. Bence turizm operatörleriniz yerel markalaşmayı ele almalıdır. O zaman istenilen hedefe ulaşılabilir" diye konuştu.

Turizm konusunda Danimarka ile işbirliği içerisinde olmak istediklerini kaydeden İZTO Başkanı Demirtaş, Danimarka Büyükelçisi Jörgensen'den destek isteyerek, "Turizm alanında Danimarka ile işbirliği talebimiz var. Turistlerin yüzde 40'ı Antalya'ya gidiyor. Oysa bu alanda İzmir'de büyük bir potansiyel var ve Danimarkalı yatırımcıların bu konuda destek vermesini istiyorum. İzmir'de yılın 300 günü güneş var, bu turizm açısından çok önemli. Bu nedenle Danimarkalılar'ın İzmir ve çevresine gelmesini sağlamak için ortak bir çalışma yapılabilir. İzmir Termaliyle öne çıktı. Fakat İzmir yalnız sağlık turizmine dayalı değil. İzmir'de yılın 12 ayı turizm yapılabilir" dedi.

Tarım konusunda işbirliği yapılması gerektiğini ifade eden Demirtaş, "İzmir iklimiyle, geniş düz ovalarıyla tarım olanaklarına açıktır ve bu konuda işbirliği yapılabilir. Bizim hedefimiz tarım ve tarıma dayalı konularda gelişmeyi sağlamak. Bunun başarılabilmesi için eğitim şart ve bu konuda işbirliği olmalı. Bizim bir üniversitemiz var. İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak tarım ve gıda endüstrisi üzerine bir fakülte açma iznini aldık. Bunu en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Sizlerle işbirliği içerisinde olursak olumlu sonuçlar alınacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu. İZTO Başkanı Demirtaş, dünyanın en eski ve en önemli tarım üniversitesinin Danimarka'da olduğunu belirten Jörgensen'den, İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde kurulacak tarım fakültesi için işbirliği yapılmasını talep etti.

İZTO Başkanı Demirtaş'ın isteklerine cevap veren Jörgensen, bütün bu istekleri gerekli yerlere ileteceğini ve olanakların değerlendirileceğini söyledi. Jörgensen, EXPO konusunda da destek isteyen Demirtaş'a, henüz bir karar vermediklerini, fakat İzmir'in adaylığına olumlu baktıklarını söyledi.

(EY-YK-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA