Danimarka, 2007 Yılında Irak'taki Asker Sayısını Azaltacak

Danimarka, 2007 Yılında Irak'taki Asker Sayısını Azaltacak

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, ABD Başkanı George W. Bush ile Yaptığı Telefon Görüşmesinde, 2007 Yılı İçinde Irak'taki Danimarka Askerlerinin Sayısını Azaltmayı Ümit Ettiğini Söylediğini Açıkladı.

Danimarka, 2007 Yılında Irak'taki Asker Sayısını Azaltacak

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı telefon görüşmesinde, 2007 yılı içinde Irak'taki Danimarka askerlerinin sayısını azaltmayı ümit ettiğini söylediğini açıkladı.

ABD'nin Irak'taki müttefiklerinden Danimarka'nın Başbakanı Rasmussen, bugün yayınladığı bir bildiriyle, bu yıl içinde Irak'taki Danimarka askerlerinin sayısını azaltmayı düşündüğünü söyledi. ABD Başkanı Bush ile bugün yaptığı telefon görüşmesinde, Irak'ın güneyinde görev yapan Danimarka birliklerinin durumunu konuştuğunu belirten Rasmussen, asker sayısını azaltma isteğini Bush'a ifade ettiğini belirtti. Rasmussen, "2007 yılında Irak güvenlik güçlerinin ülkenin güneyindeki sorumluluğu almasına, bölgede konuşlanan İngiliz ve Danimarka birliklerinin sayısının azaltılmasını ümit ediyorum" dedi.

Rasmussen, Bush ile görüşmesinde, Irak'ta siyasi sürecin ilerlemesi, özellikle farklı grupların uzlaşmasının garanti altına alınmasına ihtiyaç duyulduğu konusuna odaklandıklarını da sözlerine ekledi.

Danimarka'nın Irak'ın güneyindeki Basra kentinde 470 askeri görev yapmakta.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA