Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricisine Prim Desteği

Kayseri'de Damızlık Koyun ve Keçi Üreten Bin 358 Yetiştiriciye, 258 Bin Hayvan İçin Toplam 2 Milyon 323 Bin Lira Destekleme Primi Dağıtıldı.

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricisine Prim Desteği

Kayseri'de damızlık koyun ve keçi üreten bin 358 yetiştiriciye, 258 bin hayvan için toplam 2 milyon 323 bin lira destekleme primi dağıtıldı.

Kayseri Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Yağan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Hayvancılık Destekleme Tebliği çerçevesinde, damızlık koyun ve keçi yetiştiricilerine hayvan başına 9 TL verildiğini bildirdi. Küçükbaş hayvancılığın yeterli destek görmemesi nedeniyle büyük şehirlere göçler yaşandığı belirten Yağan, bu nedenle sektörün devlet tarafından desteklenmesinin olmazsa olmaz olduğu ifade etti. Tarım ve Köy işleri Bakanlığı'yla yaptıkları görüşmeler sonucu hayvan başına verilen desteğin 5 TL'den 10 TL'ye çıktığını aktaran Yağan, "Hayvan yetiştiriciliğine büyük önem veriyoruz. 2008'de yaptığımız çalışmalar neticesinde destekler hayvan başına 10 TL'ye çıkarıldı. Fakat 2009 yılında bakanlığın desteklemelerde gittiği yüzde 10'luk indirim sonucu bu destek 9 liraya düştü. Bu indirimin ardından bin 358 üyemize hayvan başına 9 TL olmak üzere toplam 2 Milyon 323 bin 467 lira olan destek primi dağıttık" diye konuştu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA