Dakar Haberleri

Dakar haber, Dakar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Dakar - 07.12.2020
Fransa'da Ulusal Meclis, Senato'nun Senegal ve Benin kültürel mirasının iadesi kararını onayladı
Fransa'nın önceki Başbakanı Edouard Philippe, Kasım 2019'da da Barış ve Güvenlik Forumu'na katılmak için gittiği Senegal'in başkenti Dakar'da ülkenin önde gelen dini liderlerinden el Haci Ömer Tall'a ait olduğu belirtilen tarihi kılıcı Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall'e geri vermişti.
Dakar - 04.12.2020
Senegalli eski milli futbolcu Papa Diop'un naaşı ülkesine getirildi
Fransa'da yaşamını yitiren Senegalli eski milli futbolcu Papa Bouba Diop'un cenazesi başkent Dakar'a getirildi.
Dakar - 04.12.2020
Güney Afrika'nın Dakar Büyükelçisi evinde ölü bulundu
Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Dakar Büyükelçisi Lenin Shope, konutunda ölü bulundu.
Dakar - 03.12.2020
Milletlerarası anlaşmalar Resmi Gazete'de yayımlandı
Dakar'da 28 Ocak'ta imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Senegal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması"nın onaylanmasına ilişkin karara göre, iki ülke örgün ve yaygın eğitimde bilgi ve bilimsel yayınların yanı sıra uzman, öğretmen ve öğrenci değişimi ile teknik ve mesleki eğitim çerçevesinde deneyim paylaşımı gibi konularda iş birliği yapacak.
Dakar - 03.12.2020
Son dakika haberi! Senegal'de çocuklarını kaçak yollarla Avrupa'ya yollamaya çalışan 3 kişi yargılanıyor
Yerel basında çıkan haberlere göre, başkent Dakar'a yaklaşık 100 kilometre mesafedeki kıyı kenti Mbour'dan kaçak yollarla Avrupa'ya gitmeye çalışırken açık denizde yaşamını yitiren 14 yaşındaki Doudou ve hayatta kalan diğer 2 çocuğun babaları yargılanıyor.
Dakar - 02.12.2020
Son dakika haber | Fransa'nın Senegalli askerlere yaptığı Thiaroye Katliamı'nın üzerinden 76 yıl geçti
Fransa saflarında savaştıktan sonra Dakar'a gönderilen ancak "isyan çıkarttıkları" gerekçesiyle Thiaroye Askeri Kampında öldürülen Senegalli nişancıların sayısı bugün hala belirsizliğini koruyor.
Dakar - 26.11.2020
TİKA'dan, Senegal Radyo Televizyon Kurumuna teknik ekipman desteği
RTS'nin başkent Dakar'daki merkezinde düzenlenen teslim törenine, Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, TİKA Senegal Koordinatörü Kenan Yiğit, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Dakar Müdürü Merve Işık Elsıkma, Türkiye Maarif Vakfı Senegal Koordinatörü Ahmet Göcen, RTS Genel Müdürü Racine Talla ve Genel Müdür Yardımcısı Seynabou Diop Sow katıldı.
Dakar - 24.11.2020
Senegal'de denizdeki kimyasal maddeden etkilenenlerin sayısı 1000'i geçti
Sarr, vakaların yaklaşık yarısının başkent Dakar'ın da içinde bulunduğu Dakar Bölgesinde görüldüğü ve hepsinde iyileşme gözlemlendiğini kaydetti.
Dakar - 24.11.2020
Afrikalı sanatçılar, "Olduğun gibi güzelsin" isimli çağdaş sanat projesinde birleşti
Senegal'in başkenti Dakar'da, Afrikalı sanatçıların eserlerinden oluşan "Olduğun gibi güzelsin (You are beautiful the way you are)" isimli çağdaş sanat projesi, siyahi kimliği üzerine farklı bir bakış açısı sunuyor.
Dakar - 22.11.2020
İspanya ve Senegal arasında düzensiz göçle mücadele anlaşması
İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya'nın Dakar'a yaptığı resmi ziyarette imzalanan anlaşmayla düzensiz göçü organize eden suç örgütlerine karşı mücadelede İspanya'nın Senegal'deki polis ve jandarma sayısını artırarak, yerel güvenlik birimleriyle iş birliğini güçlendireceği bildirildi.
Dakar - 19.11.2020
Senegal'de denizdeki kimyasal maddeden etkilendiğinden şüphelenilen 700 kişi karantinaya alındı
Yerel basında çıkan haberlere göre, ilk olarak Dakar yakınlarındaki Thiaroye sur Mer kentindeki balıkçılarda görülen ve "gizemli hastalık" olarak değerlendirilen durum, daha sonra birçok kıyı kentinde de tespit edildi.
Dakar - 17.11.2020
Senegal'de hızlı tanı kitleri üretilecek
Başkent Dakar'daki Pasteur Enstitüsü bünyesinde açılan Diatropix isimli girişimde, birçok salgın hastalığın tanısının konmasına imkan sağlayacak hızlı tanı kitleri üretilecek.
Dakar - 13.11.2020
Senegal'de, Avrupa'ya geçmeye çalışırken ölen göçmenler için "sanal" yas
Sadece eylülde 663 Senegalli ayrıldı Geçen haftalarda, İspanya'ya gitmek isteyen Senegalli düzensiz göçmenleri taşıyan tekne, motor arızası nedeniyle başkent Dakar'a 80 kilometre uzaklıktaki Mbour kenti açıklarında batmıştı.
Dakar - 12.11.2020
Senegal Maarif Okullarında ders zili çaldı
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Senegal Koordinatörü Ahmet Göcen, Dakar, Thies ve St.
Dakar - 05.11.2020
Senegal'de insan kaçakçılığı çetesi çökertildi
İspanya'ya gitmek isteyen Senegalli düzensiz göçmenleri taşıyan tekne, geçen hafta motor arızası nedeniyle başkent Dakar'a 80 kilometre uzaklıktaki Mbour kenti açıklarında batmıştı.
Dakar - 05.11.2020
Fransız senatosu Senegal ve Benin'e ait kültürel varlıkların iadesini kabul etti
Fransa'nın önceki Başbakanı Edouard Philippe, Kasım 2019'da da Barış ve Güvenlik Forumu'na katılmak için geldiği Senegal'in başkenti Dakar'da ülkenin önde gelen dini liderlerinden el Haci Ömer Tall'a ait olduğu belirtilen tarihi kılıcı Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall'e geri vermişti.
Dakar - 03.11.2020
Senegal Maarif'ten, okullarına ismi verilen ünlü tarihçi Iba Der Thiam için taziye mesajı
Thiam, 1 Kasım'da Dakar'da bir hastanede yaşamını yitirmişti.
Dakar - 01.11.2020
Son dakika haberleri: Senegalli ünlü tarihçi Iba Der Thiam hayatını kaybetti
Yerel basında çıkan haberlere göre, 83 yaşındaki Thiam, başkent Dakar'daki bir hastanede yaşamını yitirdi.
Dakar - 31.10.2020
Son dakika haberleri... Senegal'deki Gineliler, ülkelerindeki cumhurbaşkanı seçimini protesto etti
Son dakika haberler: Senegal'in başkenti Dakar'da, Gine'de 18 Ekim'de düzenlenen cumhurbaşkanı seçimleri protesto edildi.
Dakar - 31.10.2020
Türk Kızılay, Senegal'de maske dağıttı
Türk Kızılay Senegal Delegasyonu, başkent Dakar'da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında maske dağıttı.
Dakar - 30.10.2020
Uluslararası Göç Örgütü: Senegal'deki tekne faciasında ölü sayısı en az 140
İspanya'ya gitmek isteyen düzensiz göçmenlerin bulunduğu tekne, 24 Ekim'de motor arızası nedeniyle başkent Dakar'a 80 kilometre mesafedeki Mbour kenti açıklarında batmıştı.
Dakar - 29.10.2020
Son dakika haber! Senegal'de trafik kazası: 16 ölü
Başkent Dakar'a 70 kilometre mesafede bulunan Thies kentinde, içinde 70 yolcunun bulunduğu otobüs bir kamyonla çarpıştı.
Dakar - 27.10.2020
Senegal'de Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un sözlerine tepki büyüyor
Öte yandan JAMRA isimli sivil toplum örgütü tarafından yayımlanan basın açıklamasında, Daral Khourane isimli sivil toplum örgütüyle, Fransa'nın Dakar Büyükelçisi Philippe Laillot'a protesto mektubu sunacakları belirtildi.
Dakar - 26.10.2020
Senegal'de düzensiz göçmenleri taşıyan tekne battı: 20 ölü
Ulusal basında çıkan haberlere göre, tekneyle İspanya'ya gitmek isteyen düzensiz göçmenlerin bulunduğu tekne, motor arızası nedeniyle başkent Dakar'a 80 kilometre mesafedeki Mbour kenti açıklarında battı.
Dakar - 24.10.2020
Son dakika haberi: Şefkat Yolu Derneğinden Senegal'deki sel mağdurlarına gıda ve temizlik malzemesi yardımı
Şefkat Yolu Derneği, başkent Dakar'a yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan ve geçen ay etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle su altında kalan Keur Massar banliyösünde, 180 aileye 1 ay yetecek gıda ve hijyen malzemesi ulaştırdı.
Dakar - 23.10.2020
Senegal'deki Gineliler, ülkelerindeki cumhurbaşkanı seçimlerini protesto etti
Resmi olmayan sonuçlara göre, yarışı mevcut Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin önde götürmesine tepki gösteren eylemciler, "oyların çalındığı" iddiasıyla Gine'nin Dakar Büyükelçiliği önünde toplandı.
Dakar - 12.10.2020
Son dakika haberleri: Senegal'in turistik adası Goree, yeniden ziyarete açıldı
Kovid-19 tedbirleri kapsamında yaklaşık 7 aydır kapalı olan başkent Dakar açıklarındaki adaya yolcu taşımacılığı hafta sonu tekrar başladı.
Dakar - 11.10.2020
Türk Kızılay, Senegal'de sel mağdurlarına yardımlarını tamamladı
Türk Kızılay Senegal Delegasyonundan Tuncay Ahi ve Delegasyon Başkanı Abdullah Kaya, başkent Dakar yakınlarındaki Sokone, Passy ve Palmarin kentlerindeki dağıtım merkezinde yerel halka temizlik malzemesi ulaştırdı.
Dakar - 08.10.2020
DHA İSTANBUL BÜLTENİ-4
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun açılışında konuştu. Foruma, Çengelköy'de bulunan Vahdettin Köşkü'nden telekonferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelişmiş ülkelerin dahi hazırlıksız yakalandığı salgının özellikle Afrika kıtasındaki dostlarımızın yükünü ağırlaştırdığını görüyoruz. Gerek sağlık alt yapısındaki eksiklikler, gerekse küresel ticaret ve insan hareketliliğinin azalması nedeniyle kıta çok ciddi kayıplar yaşıyor. Batılı gelişmiş ülkelerin maske savaşlarına giriştiği bir dönemde Afrika halkları salgın karşısında maalesef kaderlerine terk edildi. Kovid-19 hastalığı küresel sistemdeki çarpıklıkları gösterirken sistemin yapısından kaynaklanan eşitsizlikleri daha da derinleştirdi. Bugüne kadar 1,5 milyon civarında Afrikalı dostumuzun bu hastalığa yakalanmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsım ve milletim adına salgında hayatını kaybeden Afrikalı kardeşlerimiz için taziyelerimi sunuyorum. Dünya Sağlık Örgütü'nün güncel raporları kıta genelinde vaka ve vefat sayılarında düşüşe işaret ettiğini gösteriyor. Bu eğilimin istikrarlı bir şekilde 7 haftadır devam etmesi hepimiz için en büyük teselli kaynağıdır. Bu tarz sıkıntılı dönemler, dostlukların da sınandığı kritik eşiklerdir. Bizim kültürümüzde dost ve gerçek dostluk şöyle tarif edilir; 'İyi dost iyi günde çağrıldığında, kötü günde ise çağırılmadığında gelendir' denilir. Biz de koronavirüs salgınının en sancılı döneminde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılarken dost ve kardeşlerimizin de yardımına koştuk" dedi.  "TIBBİ TEÇHİZAT VE MALZEME DESTEĞİNDE BULUNDUĞUMUZ DEVLETLERİN ARASINDA 46 AFRİKA ÜLKESİ DE YER ALIYOR" Erdoğan, "Türkiye'nin de üyesi olduğu G-20'nin uluslararası kalkınma yardımı alan ve en az gelişmiş ülkelere yönelik borç erteleme girişimini destekliyoruz. Din, dil, ırk, renk ayrımı yapmadan dünya genelinde 154 farklı ülke ve 8 uluslararası kuruluşun destek çağrısına müsbet cevap verdik. Tıbbi teçhizat ve malzeme desteğinde bulunduğumuz devletlerin arasında 46 Afrika ülkesi de yer alıyor. Türk malı solunum cihazlarının, maske ve tulumların Afrika'nın virüsle yaptığı katkıları görmekten gururluyuz. Türkiye, sağlam sağlık alt yapısı, kaliteli sağlık hizmetleri, kuşatıcı sosyal güvenlik sistemi ve etkin tedavi protokolleriyle salgını en rahat göğüsleyen ülkelerden biri olmuştur" diye konuştu.  TÜRK MÜTEAHİTLERİ Erdoğan, Türk müteahhitlerinin Afrika'daki başarılarına dikkat çekerek, "Müteahhitlerimiz başladıkları hiçbir işi yarım bırakmadıkları gibi, diğer yabancı şirketlerin yarım bıraktığı veya tamamlayamadığı işleri de rekor seviyede tamamlayıp teslim ediyor. 3 sene önce açılışı yapılan Dakar Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı bunun en güzel örneğidir.
Dakar - 08.10.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda konuştu: (3)
Enerjiden inşaata, tarımdan beyaz eşya ve gıdaya kadar farklı alanlarda iş yapan firmaların da eski dinamizmlerine yeniden kavuştuğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün Türk firmalarının Afrika genelinde üstlendiği projelerin toplam değeri yaklaşık 70 milyar dolara ulaşmıştır. Kıta çapındaki yatırımlarımızın piyasa değeri ise 6 milyar doları aşmıştır. Firmalarımız Afrika'nın alt ve üstyapı eksikliklerinin giderilmesinde gerçekten kritik roller üsteniyor. Türk şirketleri teknoloji transferinden bilgi ve tecrübe paylaşımına, kapasite yatırımından ve artırımından ortak girişimlere kadar özgün bir model uyguluyor. Varlık gösterdikleri ülkelerde yerel istihdama ve üretime en fazla katkıyı yapan bizim firmalarımızdır. İş gücü ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü yerelden karşılayan Türk yatırımcılar, birçok yabancı firma gibi kıtaya dışardan işçi ithal etme yanlışına düşmemişlerdir. 100 binden fazla Afrikalı emekçi, Türk yatırımcılar sayesinde istihdam imkanına kavuşmuştur. Ziyaretlerimizde muhattaplarımız Türk yatırımcıların sadece kalitesinden değil, örnek iş ahlakından, taahhütlerine bağlılıklarından, yerel üretime yaptıkları eşsiz katkılarından dolayı özellikle memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Ülkemizde ağırladığımız Afrikalı liderler firmalarımızdan daima sitayişle, övgüyle bahsediyor. Özellikle müteahhitlerimizin bu manada kıta çapında farklı bir üne sahip olduğunu görüyoruz. Müteahhitlerimiz başladıkları hiçbir işi yarım bırakmadıkları gibi diğer yabancı şirketlerin yarım bıraktığı veya tamamlayamadığı işleri de rekor seviyede tamamlayıp teslim ediyor. Üç sene önce açılışı yapılan Dakar Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı bunun en güzel örneğidir.
Dakar - 08.10.2020
Son dakika gündem: ERDOĞAN: ADALET VE HAKKANİYETİ SAVUNAN TÜM ÜLKELERİ AZERBAYCAN'A DESTEK OLMAYA BEKLİYORUZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun açılışında konuştu. Foruma, Çengelköy'de bulunan Vahdettin Köşkü'nden telekonferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelişmiş ülkelerin dahi hazırlıksız yakalandığı salgının özellikle Afrika kıtasındaki dostlarımızın yükünü ağırlaştırdığını görüyoruz. Gerek sağlık alt yapısındaki eksiklikler, gerekse küresel ticaret ve insan hareketliliğinin azalması nedeniyle kıta çok ciddi kayıplar yaşıyor. Batılı gelişmiş ülkelerin maske savaşlarına giriştiği bir dönemde Afrika halkları salgın karşısında maalesef kaderlerine terk edildi. Kovid-19 hastalığı küresel sistemdeki çarpıklıkları gösterirken sistemin yapısından kaynaklanan eşitsizlikleri daha da derinleştirdi. Bugüne kadar 1,5 milyon civarında Afrikalı dostumuzun bu hastalığa yakalanmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsım ve milletim adına salgında hayatını kaybeden Afrikalı kardeşlerimiz için taziyelerimi sunuyorum. Dünya Sağlık Örgütü'nün güncel raporları kıta genelinde vaka ve vefat sayılarında düşüşe işaret ettiğini gösteriyor. Bu eğilimin istikrarlı bir şekilde 7 haftadır devam etmesi hepimiz için en büyük teselli kaynağıdır. Bu tarz sıkıntılı dönemler, dostlukların da sınandığı kritik eşiklerdir. Bizim kültürümüzde dost ve gerçek dostluk şöyle tarif edilir; 'İyi dost iyi günde çağrıldığında, kötü günde ise çağırılmadığında gelendir' denilir. Biz de koronavirüs salgınının en sancılı döneminde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılarken dost ve kardeşlerimizin de yardımına koştuk" dedi.  "TIBBİ TEÇHİZAT VE MALZEME DESTEĞİNDE BULUNDUĞUMUZ DEVLETLERİN ARASINDA 46 AFRİKA ÜLKESİ DE YER ALIYOR" Erdoğan, "Türkiye'nin de üyesi olduğu G-20'nin uluslararası kalkınma yardımı alan ve en az gelişmiş ülkelere yönelik borç erteleme girişimini destekliyoruz. Din, dil, ırk, renk ayrımı yapmadan dünya genelinde 154 farklı ülke ve 8 uluslararası kuruluşun destek çağrısına müsbet cevap verdik. Tıbbi teçhizat ve malzeme desteğinde bulunduğumuz devletlerin arasında 46 Afrika ülkesi de yer alıyor. Türk malı solunum cihazlarının, maske ve tulumların Afrika'nın virüsle yaptığı katkıları görmekten gururluyuz. Türkiye, sağlam sağlık alt yapısı, kaliteli sağlık hizmetleri, kuşatıcı sosyal güvenlik sistemi ve etkin tedavi protokolleriyle salgını en rahat göğüsleyen ülkelerden biri olmuştur" diye konuştu.  TÜRK MÜTEAHİTLERİ Erdoğan, Türk müteahhitlerinin Afrika'daki başarılarına dikkat çekerek, "Müteahhitlerimiz başladıkları hiçbir işi yarım bırakmadıkları gibi, diğer yabancı şirketlerin yarım bıraktığı veya tamamlayamadığı işleri de rekor seviyede tamamlayıp teslim ediyor. 3 sene önce açılışı yapılan Dakar Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı bunun en güzel örneğidir.
Dakar - 06.10.2020
Son dakika haber: Senegal'de milyonlar Kovid-19'a rağmen "Büyük Magal" için toplandı
Büyük Magal dolayısıyla başta başkent Dakar olmak üzere birçok kent adeta boşaldı.
Dakar - 02.10.2020
Senegal?de aslan, ziyaretçilerin önünde görevlinin kolunu ısırdı
Olay, Senegal'in başkenti Dakar'da bulunan bir hayvanat bahçesinde Şubat ayında meydana geldi.
Dakar - 22.09.2020
Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, güven mektubunu sundu
Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall'e güven mektubunu sundu.
Dakar - 17.09.2020
Son dakika... Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall: "Cumhurbaşkanı hava olaylarını durduramaz"
Sall, 5-6 Eylül'de ülke çapında etkili olan sağanakların yol açtığı sel felaketinden etkilenen Dakar'a 20 kilometre mesafedeki Keur Massar banliyösünü ziyaret etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Dakar Haber, Dakar Son Dakika Haberleri - Haberler - Sayfa 2 - Dakar haber sayfamızda Dakar haberleri okuyabilir, Dakar son dakika haberleri ve güncel Dakar gelişmelerini görebilirsiniz. Red Bull sporcusu Sebastien Loeb Dakar Rallisi'nde yarışacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.3.2021 05:49:16. #1.16#
title