Dahiye'nin Yeniden İmarı İçin Kollar Sıvandı

Dahiye'nin Yeniden İmarı İçin Kollar Sıvandı

İsrail'in Geçtiğimiz Yaz Hizbullah ile Savaşı Sırasında Yerle Bir Olan Başkent Beyrut'un Güney Banliyösü Dahiye'nin Yeniden Yapılandırılması İçin Ortaya Konan Projenin Uygulama Aşamasına Yönelik İlk Adım, Bugün Düzenlenen Bir Basın Toplantısıyla Atıldı.

Dahiye'nin Yeniden İmarı İçin Kollar Sıvandı

İsrail'in geçtiğimiz yaz Hizbullah ile savaşı sırasında yerle bir olan başkent Beyrut'un güney banliyösü Dahiye'nin yeniden yapılandırılması için ortaya konan projenin uygulama aşamasına yönelik ilk adım, bugün düzenlenen bir basın toplantısıyla atıldı.

Basın toplantısında konuşan Vaat Projesi Genel Müdürü Hasan Ceshy, projenin planlama ve hazırlık aşamalarının tamamlanmasının ardından fiili kısma geçme zamanının geldiğini ifade etti. Ceshy, "Konuyla ilgili yetkililerin gerçekleştirdikleri toplantılar sonrasında, evleri yıkılan halka iki tercih sunuldu. Birinci tercih, daire sahiplerinin devletten haklarına düşen tazminatı aldıktan sonra, kendi aralarında birleşip evlerini proje doğrultusunda yeniden yaptırmalarını ve eksik kalan parayı Hizbullah'a bağlı

Cihadul Bina kuruluşundan talep etmelerini içeriyordu. İkinci tercihse savaşzede vatandaşların devletten tazminat almak için doğrudan Cihadul Bina'yı görevlendirerek, evlerinin yeniden yapılması için bu kuruluşu vekil kılmalarıydı. Halkın büyük bir kısmı ikinci şıkkı tercih etti. Bu doğrultuda Cihadul Bina örgütü olarak, Dahiye'nin yeniden imarı için Vaat projesi için çalışmalara başladık" dedi.

Çeşitli uzmanlık alanlarından 400'ün üzerinde mühendisin üzerinde çalıştığı projenin fiilen uygulamaya konacağının ilanı, güney Lübnan'ın İsrail işgalinden kurtuluş yıldönümünün (25 Mayıs 2000) 1 gün öncesine rast geldi.

(SA-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA