Dağlık Karabağ Sorunu

Dağlık Karabağ Sorunu

Ermenistan ve Azerbaycan Devlet Başkanları'nın İki Ülke Arasındaki Tartışmalı Dağlık Karabağ Sorununu Görüşmek Üzere 9 Haziran'da Rusya'da Biraraya Gelme Konusunda Anlaştıkları Açıklandı.

Dağlık Karabağ Sorunu

Ermenistan ve Azerbaycan Devlet Başkanları'nın iki ülke arasındaki tartışmalı Dağlık Karabağ sorununu görüşmek üzere 9 Haziran'da Rusya'da biraraya gelme konusunda anlaştıkları açıklandı.


Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Minsk Grubu diplomatları, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenledikleri basın toplantısında, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi için Rusya'da biraraya geleceklerini açıkladı. Görüşmenin 9 Haziran'da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) liderleri zirvesinde Rusya'nın Saint Petersburg kentinde gerçekleşeceği kaydedildi. Açıklama, AGİT'in Minsk Grubu Eşbaşkanları


Bernard Fassier ve Yury Merzlyakov tarafından yapıldı. Ermenistan, 1990'ların başlarındaki savaşta Dağlık Karabağ ve Azerbaycan'ın bazı topraklarını ele geçirmiş, savaşta 35 bin kişi hayatını kaybederken, her iki taraftan 1 milyona yakın insan da evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. İki ülke 1994 yılında bir ateşkes imzalamış, ancak birbirleri arasında direkt ekonomik ve ulaşım ağlarını sona erdirmişti.


Minsk Grubu, iki ülke arasındaki sorunların barışçıl şekilde çözülmesi için 1992 yılında AGİT tarafından kurulmuştu. Kuruluş; Fransa, Rusya ve ABD'nin eşbaşkanlığı ile idare ediliyor.


(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA