"Dağdaki Terörist İçin Özel Paket Beklemesinler"

"Dağdaki Terörist İçin Özel Paket Beklemesinler"

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 'Bizim Teröristi Dağdan İndirmek Adına Özel Paket Açıklamamızı Kimse Beklemesin. Bu Doğru Bir Şey Değildir' Dedi.

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Bizim teröristi dağdan indirmek adına özel paket açıklamamızı kimse beklemesin. Bu doğru bir şey değildir'' dedi.

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çiçek, ''Etkin pişmanlığı düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 221. maddesinin kapsamında herhangi bir değişiklik yapılması düşünülüyor mu?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Ben buradan bu vesileyle bir çağrıda bulunmak istiyorum; çocukları şu veya bu şekilde dağa çıkmış olanlar, örgüt mensubu, bunların aileleri, yakınları çocuklarıyla her halükarda biraz yakından ilgilenmeli, TCK'nın 221. maddesinin kendilerine getirdiği bu imkandan istifade edebilmelidir, etmelidir, çünkü bu önemli bir imkanı da beraberinde getirmektedir. 221. madde, önemli bir imkanı sağlıyor. Bu yol yol değil. Bir manada ceza hukuku tedbiri olarak devletin onların önüne koyduğu önemli bir fırsattır.''

Çiçek, TCK'nın 221. maddesi kapsamında etkin pişmanlıktan yararlanan kaç kişi olduğuna ilişkin bir soru üzerine, Ekim 2007 itibariyle bu tip olayların en çok yaşandığı 8 il açısından 353 kişinin başvuruda bulunduğunu bildirdi. Cemil Çiçek, bu rakamın Türkiye genelinde kesinlikle çok daha fazla olduğunu söyleyebileceğini kaydetti.

Terörle mücadelede askeri tedbirlerin yanında siyasi, sosyal, psikolojik olarak yeni bir paket ya da uygulamanın söz konusu olup olmayacağına ilişkin soruya da Çiçek, ''Türkiye bu düzenlemeleri yapıyor, ama kanun başlığında AB ya da paket lafı görmediği için sanki Türkiye müzakereler başladığı günden bu tarafa hiç bir şey yapmıyor. Bu Türkiye'ye haksızlıktır. Yapılan bunca çalışmayı göz ardı etmektir'' karşılığını verdi.

''Bizim teröristi dağdan indirmek adına özel paket açıklamamızı kimse beklemesin. Bu doğru bir şey değildir'' diyen Bakan Çiçek, ''Çünkü aksi halde insanlar şöyle bir kanaate varır; 'bak ben olmasaydım, ben silaha başvurmasaydım, bu tedbirler alınmayacaktı. Bu iyileştirmeler yapılmayacaktı, bu teşvikler verilmeyecekti, bu yollar yapılmayacaktı' gibi... Devlete, millete Hükümet'e haksızlık olur'' şeklinde konuştu.

Çiçek, bunun, bu konundaki, ''ilk ve son açıklama'' olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.