Dağcıların Zigana Kış Temel Eğitim Kampı Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Dağcıların Zigana Kış Temel Eğitim Kampı Başladı

Dağcıların Zigana Kış Temel Eğitim Kampı Başladı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Gümüşhane’nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı’nda 100’ün üzerinde sporcuyla düzenlenecek olan Kış Temel Eğitim Kampı bugün başladı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı'nda 100'ün üzerinde sporcuyla düzenlenecek olan Kış Temel Eğitim Kampı bugün başladı.

Bir hafta sürecek kamp öncesinde yüzlerce sporcu bir gün önceden Gümüşhane'ye gelerek geceyi şehirde geçirdi. Sabah saatlerinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü önünden yürüyüşe başlayan sporcular, Atatürk Anıtına çelenk sunarak programın başlangıcını gerçekleştirdi.

Vali Yardımcısı İsmail Özkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, Türkiye Dağcılık Federasyonu Organizasyon Kurulu üyesi Korkut Güven, Gümüşhane Dağcılık İl Temsilcisi Yılmaz Şahin, Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Mustafa Akbulut ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen 100'ün üzerindeki sporcunun katıldığı törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra anıta çelenk sunuldu.

Törenin ardından sporculara temel ihtiyaçlarını karşılaması için bir müddet serbest zaman tanınırken, sporcular daha sonra otobüslerle 2 bin 200 metre rakımlı Zigana Dağı'na hareket etti.

Aynı zamanda 24 Ocak günü yapılacak olan Zigana Çığ Şehitlerini Anma Programı'na da katılacak olan sporcular 29 Ocak tarihine kadar Zigana Dağı'nda yoğun kar altında eğitime tabi tutulacak.

Etkinlikle ilgili bilgi veren Türkiye Dağcılık Federasyonu Organizasyon Kurulu üyesi ve 23-29 Ocak tarihleri arasında Zigana Dağı'nda düzenlenen Kış Temel Eğitimi Kamp Müdürü Korkut Güven, "Şuanda 100 civarında sporcuyla törenimizi ifa ettik. Birazdan kamp alanına hareket edeceğiz. Yarın da artık geleneksel hale gelen bir törenimiz olacak. 2009 yılında Zigana Dağı'nda elim bir çığ faciasında yitirdiğimiz 10 dağcımızın anısına bir tören düzenleyeceğiz. Oradaki anıtta. Orada tüm dağcı arkadaşlarımız, sevenleri bir arada olacağız. Akabinde de bir hafta sürecek olan eğitimimizi Zigana Dağı'nda sürdüreceğiz. Bu eğitimde ağırlıklı olarak kış koşullarında barınma çalışmaları yapacağız. Bol bol kar ortamında yürüyüş, tırmanış çalışmaları olacak. Bir haftayı oldukça verimli bir şekilde geçireceğiz. Çünkü iyi bir kar var. Verimli bir çalışmayla sporcularımızı bir sonraki eğitime hazırlamış olacağız" dedi. - GÜMÜŞHANE

Dağcıların Zigana Kış Temel Eğitim Kampı Başladı

Dağcıların Zigana Kış Temel Eğitim Kampı Başladı

Dağcıların Zigana Kış Temel Eğitim Kampı Başladı

Dağcıların Zigana Kış Temel Eğitim Kampı Başladı

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Türkiye Dağcılık Federasyonu, İsmail Özkan, Gümüşhane, Torul, Politika, Güncel, Haber

title