"Dağcı, Türkleri Gördüğünde 'vatan Kokuyorsunuz' Derdi"

"Dağcı, Türkleri Gördüğünde 'vatan Kokuyorsunuz' Derdi"

26.09.2011 19:10 | Son Güncelleme: 26.09.2011 19:10

Perşembe günü vefat eden Kırımlı yazar Cengiz Dağcı'nın cenaze namazı bugün Londra'daki Süleymaniye Camii'nde kılındı.92 yaşındaki Türkiye aşığı yazarın, memleketi Kırım'da toprağa verilmesi bekleniyor.

Perşembe günü vefat eden Kırımlı yazar Cengiz Dağcı'nın cenaze namazı bugün Londra'daki Süleymaniye Camii'nde kılındı. 92 yaşındaki Türkiye aşığı yazarın, memleketi Kırım'da toprağa verilmesi bekleniyor.

Burhan Aygün'ün kıldırdığı cenaze namazına, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok, Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Tolga Tuyluoğlu'nun, Yunus Emre Kültür Merkezi direktörü Mevlüt Ceylan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Londra Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Seyfettin Erşahin Cihan'a yaptığı açıklamada, Cengiz Dağcı'nın defin işlemlerinin başladığını ve bunların tamamlanmasının ardından da cenazenin önce Türkiye'ye, ardından da Kırım'a gönderilerek burada toprağa verileceğini belirtti. 3-4 gün içinde Londra'daki işlemlerin tamamlanmasını öngördüklerini ifade eden Erşahin, "Devletimiz Kırımlı yazarın cenazesini her aşamada maddi ve manevi olarak sahipleniştir." diye konuştu.

Cenazeye katılan aile dostu bir bayan ise Cengiz Dağcı'nın her zaman Türkleri ve Kırım Tatarlarını görmekten çok memnun olduğunu belirterek, "Ziyaretine gittiğimizde bize 'vatan kokuyorsunuz' derdi ve dilimizi unutmamamızı öğüt verirdi." dedi.

Daha önce Londra'da toprağa verileceği duyurulan Dağcı'nın cenazesinin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun devreye girmesi sonucu Kırım'da toprağa verileceği açıklanmıştı. Kırımlılar Derneği'nin de girişimiyle resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından önce Türkiye'ye, oradan da Kırım'a götürülerek toprağa verilmesi beklenen cenazenin, nakil işlemleri tamamlanana kadar Süleymaniye Camii'nin morgunda bekletileceği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Dağcı'nın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayınlayarak, "Türk yazı dünyasına pek çok eser kazandıran değerli yazar Cengiz Dağcı'nın vefatını derin bir teessürle öğrendim" sözlerine yer vermişti.

Türk edebiyatının lirik yazarı olarak bilinen ve yazdığı 25'ten fazla eserin tamamı Türkçe yayınlanan Dağcı'nın uzun süredir rahatsız olduğu biliniyordu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'ya esir düşen ve daha sonra İngiltere'ye yerleşen Dağcı, Perşembe günü Londra'da vefat etmiş ve vefatı memleketi Kırım, Türkiye ve Avrupa'da büyük üzüntüye sebep olmuştu.

1946'dan bu yana Londra'da yaşayan Kırımlı yazarın, "Badem Dalına Asılı Bebekler", "Yoldaşlar", "Anneme Mektuplar", "Onlar da İnsandı", "Yurdunu Kaybeden Adam" gibi Türk edebiyatına kazandırdığı önemli eserleri bulunuyor. Hayatı boyunca Türkiye'yi hiç görmemesine karşın eserlerini Türkiye Türkçesi ile kaleme alan Dağcı'nın, Kırım Tatarcası ile yazdığı şiirleri de bulunuyor.

'Dağcı, Türkleri Gördüğünde 'vatan Kokuyorsunuz' Derdi'

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: "Dağcı, Türkleri Gördüğünde 'vatan Kokuyorsunuz' Derdi" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 05:37:52. #1.15#
title