Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor

Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yaşam

Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor Dağ ilçelerinde doğalgaz sevinci Bursa'nın dağ ilçelerinden Keles'e geçtiğimiz yıl doğalgaz veren Bursagaz, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'ı da 2020'nin son günlerinde doğalgazla buluşturdu.

Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor

Dağ ilçelerinde doğalgaz sevinci

BURSA - Bursa'nın dağ ilçelerinden Keles'e geçtiğimiz yıl doğalgaz veren Bursagaz, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'ı da 2020'nin son günlerinde doğalgazla buluşturdu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, altyapıdan üstyapıya kadar her alanda dağ ilçelerinde hizmet çıtasının her geçen gün arttığını belirterek, doğalgazla birlikte bölgede yaşam kalitesinin de yükselmeye başladığını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin altyapıdan üst yapıya kadar hizmette pozitif ayrımcılık yaptığı Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçeleri her geçen gün bölgede konforlu yaşama imkan sağlayan hizmetlerle tanışıyor. Dağ ilçelerinde yaşayan vatandaşların doğalgaza kavuşma hayali ilk olarak geçtiğimiz yıl Kasım ayında Keles ilçesinde gerçekleşmişti. Keles ilçesine doğalgaz verme töreninde verilen, kalan 3 dağ ilçesinin de 2020 yılı içinde doğalgaza kavuşacağı sözü gerçekleşti. Proje kapsamında Bursagaz tarafından üç ilçeye yaklaşık 150 milyon TL'lik yatırımla 200 kilometrenin üzerinde hat döşendi. 110 kilometre yüksek basınç çelik bağlantı hattı döşenerek Keles'ten sonra Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'a doğalgaz ulaştırıldı. 3 ilçeye gaz arzını sağlayabilmek için toplamda 10 kilometre çelik ve 90 kilometre polietilen hat döşendi. Geçtiğimiz yıl doğalgaz verilen Keles'te de binin üzerinde aboneye ulaşıldı. Dört dağ ilçesinde toplam 20 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor. Dağ ilçelerinin doğalgaza kavuşması nedeniyle sırasıyla Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'ta gaz verme törenleri düzenlendi. Törenlere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın yanı sıra Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz, Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş, Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin, Refik Özen, Ahmet Kılıç, Osman Mesten ve Zafer Işık, Orhaneli ve Harmancık Kaymakamları, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, SOCAR Türkiye Doğalgaz Dağıtım Başkanı Ertan Yıldız, Bursagaz Genel Müdürü Bora Çermikli ile bölge halkı katıldı.

Hizmet çıtası yükseliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Orhaneli ilçesinde düzenlenen doğalgaz verme töreninde yaptığı konuşmada dağ ilçelerinde konforlu yaşam için daha önce ektikleri tohumların meyvelerini toplamaya başladıklarını söyledi. Bütün dünyanın pandemiyi, ekonomik krizleri konuştuğu bir dönemde Türkiye'de yatırımların hız kesmeden devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, "Allah'a hamdolsun birlik ve beraberlik içerisinde daha güzel bir Bursa oluşturmak için gayretle çalışıyoruz. Dağ ilçelerinde kalkınmanın sağlanması için Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geleni yapıyoruz. Nitelikli tarım ürünlerinin yetiştirilmesinden kırsal turizme, altyapı hizmetlerinden ulaşım ve çevre yatırımlarına kadar her alanda canla başla çalışıyoruz. İnşallah birkaç yıl içerisinde bu değişimi ve dönüşümü hep beraber göreceğiz. Bu bölgede hizmet çıtasını her geçen gün daha yükseltmenin derdi ve heyecanı içindeyiz. Sadece doğalgaz ölçeğinde değerlendirdiğimizde az önce bahsedildi 150 milyon TL'lik bir yatırım yapıldı. Bu öyle 30-40 yılda kendini ikame edebilecek bir yatırım değil. Ama milletimize hizmet etmek, yaşam standartlarını yükseltmek Bizim olmazsa olmazımız. Dolayısıyla yatırımların her biri sizlere helal olsun" dedi.

Sözümüzü tuttuk

Türkiye'nin üçüncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bursagaz; Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçelerini doğal gazla buluşturdu. Üç ilçede gerçekleştirilen törenle gaz

arzının başladığı proje için 93 milyon TL'lik yatırım yapılırken, 200 kilometrenin üzerinde hat döşendi. Bursagaz bu yatırımla, lisans alanındaki tüm ilçelere doğal gazı ulaştırmış oldu.

Ertan Yıldız da törende yaptığı konuşmada, doğal gazı dağ ilçelerine ulaştırmak için 2018 yılında başladıkları altyapı çalışmalarını tamamlamış olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek şunları söyledi: "Sürekli ve güvenli doğal gaz arzı sağlama misyonuyla yatırımlarımıza Kovid-19 döneminde de devam ettik. 2020 yılında yaptığımız toplam yatırım tutarı 140 milyon TL'nin üzerinde gerçekleşti. 1 milyondan fazla abonesi olan Bursagaz'ın dağıtım alanına, şehrimizin simgesi Uludağ'ın ardından dağ ilçelerimizi de ekleyerek, hizmet verdiğimiz ilçe sayısını 11'e çıkardık. Hem Uludağ'a hem de dağ ilçelerine hizmet götürme

projelerimizi, pandemiye rağmen planladığımız gibi bu yıl içinde tamamlamış olmaktan mutluluk

duyuyoruz. 110 kilometre yüksek basınç çelik bağlantı hattını dağlara döşeyerek Keles'ten sonra

Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'a ulaştık. 3 ilçeye gaz arzını sağlayabilmek için toplamda 10

kilometre çelik ve 90 kilometre polietilen hat döşedik ve abonelik başvurularını almaya başladık.

Geçtiğimiz yıl doğal gaz arzına başladığımız Keles'te de binin üzerinde aboneye ulaştık. Üç ilçeyi de hizmet alanımıza eklememizle birlikte, dört dağ ilçesinde toplam 20 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Yatırımımızın ilçelerimize hayırlı olmasını dilerken yerel yönetimlerimize çalışmalarımız esnasında bize verdikleri destekler için teşekkürlerimi sunuyorum."

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz ve Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş da, bölge için hayal olan birçok projenin gerçekleşmesine katkı koyan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve doğalgaz yatırımını bölgeye kazandıran doğalgaz şirketi yetkililerine teşekkür etti. Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'ın gazla buluşturma törenlerinde, Başkan Aktaş ve protokol üyeleri meşaleleri yakarak, ilk gazı ateşlemiş oldu.

Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor
Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor
Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor
Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor
Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor
Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor
Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor
Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor
Dağ ilçeleri yeni yıla 'gaz'la giriyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title