Cuntz: Partinin Kapatılmak İstenmesine Anlam Veremiyoruz

Cuntz: Partinin Kapatılmak İstenmesine Anlam Veremiyoruz

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Türkiye'yi Ziyaret Eden Almanya Federal Meclisi Milletvekili Renate Künast ile Avrupa Parlamentosu Milletvekili Cem Özdemir Onuruna Resepsiyon Verdi.

Cuntz: Partinin Kapatılmak İstenmesine Anlam Veremiyoruz

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Türkiye'yi ziyaret eden Almanya Federal Meclisi milletvekili Renate Künast ile Avrupa Parlamentosu milletvekili Cem Özdemir onuruna resepsiyon verdi.

Alman Büyükelçiliğinin bahçesinde düzenlenen resepsiyonda konuşan Cuntz, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili olarak, olaydan ötürü dehşet içinde olduklarını belirtti. Hep beraber teröre karşı duruş sergilemeleri gerektiğini ifade eden Cuntz, "Hiçbir yerde teröre karşı güvenli değiliz" dedi.

Konuşmasında Türkiye'deki iç gelişmelere de değinen Cuntz, Türkiye'nin kolay olmayan bir dönemden geçtiğine işaret ederek, "Türkiye'nin yanındayız. Güçlü bir Türkiye istiyoruz. Türkiye'nin AB sürecini destekliyoruz. Türkiye'nin dostuyuz" dedi.

"Ergenekon ve parti kapatma olaylarının belirsizlik ortamı yarattığını" ifade eden Cuntz, Almanya Federal Hükümetinin AK Parti'ye karşı açılan kapatma davasıyla ilgili tutumunu net bir şekilde ortaya koyduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Yüzde 47'lik bir oy oranıyla iktidara seçilen demokratik bir partinin kapatılmak istenmesine biz anlam veremiyoruz. Umarım Türkiye'deki bütün kurum ve kuruluşlar Avrupa normları ve değerleriyle ilgili sorumluluklarının bilincindedirler. Venedik kriterleri, özellikle de demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ve laiklik gibi temel ilkeler bu sorumlulukların başında gelmektedir. Bu değerlerin korunmasında izlenecek doğru yol demokrasinin üstünlüğüyle olur. Bu bağlamda TBMM'de de yer verilen, Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözünü tekrarlamak istiyorum: (Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir)"

Almanya Federal Meclisi milletvekili Künast da, parti kapatma davalarının siyasi mücadele aracı olmaması gerektiğine inandıklarını da belirterek, bu konuya ilişkin şunları söyledi:

"Avrupa ülkelerindeki yasalarda parti kapatma davaları çok sınırlı ve istisnai durumlarda mümkün. Örneğin Almanya'da olduğu gibi, aşırı sağcı bir partinin kapatılması söz konusu olduğunda, biz bunu denedik ve kuralların çok sıkı olması nedeniyle bu başarılamadı. Siyasi mücadelelerin kamuoyunda, sivil toplumda ve parlamentoda açık bir tartışmayla yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. Parti kapatma davası konusuyla bağlantılı olarak da AB sürecinde yasal değişikliklerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz"