Cuntz: "Katılım Süreci Raydan Çıkmadı"

Cuntz: "Katılım Süreci Raydan Çıkmadı"

AB Dönem Başkanı Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, "AB'nin Son Kararları Halen Halledilmemiş Konular Olmasına Rağmen Bir Tren Kazasını Önlemiştir. Katılım Süreci Raydan Çıkmamıştır" Dedi.

Cuntz:

AB dönem başkanı Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, "AB'nin son kararları halen halledilmemiş konular olmasına rağmen bir tren kazasını önlemiştir. Katılım süreci raydan çıkmamıştır" dedi.

Eckart Cuntz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki AB misyon temsilcilerine verdiği yemekte, dönem başkanlığı adına bir konuşma yaptı.

Konuşmasının bir bölümünde gazeteci Dink'in öldürülmesine değinen Cuntz, şunları kaydetti:

"Tanınmış Ermeni asıllı Türk gazeteci Hrant Dink'in İstanbul'da öldürülmesi haberi hepimizi şok etmiştir. Dink, yaşamını Türk toplumunda karşılıklı anlayış ve demokrasi için harcadığı büyük çabalara adamıştır. O, ifade özgürlüğünü simgeliyordu."

Başbakan Erdoğan'ın Dink'e atılan kurşunların tüm Türkiye'ye atıldığını söylediğini ve bu saldırının Türk ulusuna, barışa ve istikrara, düşünce özgürlüğü ve demokratik yaşama karşı bir saldırı olduğunu ifade ettiğini hatırlatan Cuntz, adli makamların hızlı davrandığını ve olayı halen izlemekte olduklarını kaydetti.

Cuntz, Erdoğan'ın, Dink'in kederli ailesi ve Türkiye Ermeniler Patriği Mesrob II'ye bizzat başsağlığı dilediğini hatırlatan Cuntz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz salı günü onbinlerce Türk insanı Hrant Dink'i barışçıl bir şekilde uğurlayarak, tüm dünyayı etkiledi. İfade özgürlüğü ve Türk-Ermeni uzlaşısı için çağrıda bulunarak çok güçlü mesajlar verdiler.

Siz bu ülkede her zaman, kendi deneyimleriniz nedeniyle de ifade özgürlüğünün güçlü bir savunucusu oldunuz. Tarihte bazen fırsat pencereleri açılmaktadır. Acaba bu, Türk Ceza Yasası'nın hassas 301. maddesi konusunda olumlu bir ivme yaratma ve Türk-Ermeni uzlaşısı konusunda insanların yararı için bütün tarafların çaba sarfetmesi için bir fırsat olabilir mi?"

Cuntz, Başbakan Erdoğan'ın ilk kez Bulgaristan ve Romanya'nın da dahil olduğu 27 ülkeden oluşan toplam 500 milyon nüfusa sahip birliğin temsilcileriyle biraraya geldiğine dikkati çekerek, "Türkiye ile müzakereleri sürdürmekten memnuniyet duyacağız" dedi.

-Bu söz alkışlanır-

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "AB'nin bir Hristiyan kulübü olmadığı, ortak değerlerin paylaşıldığı bir birlik olduğu" açıklamalarını hatırlatan Cuntz, AB'nin demokrasi, insan onuru, insan hakları, yurttaşların eşitliği ve din özgürlüğü temeline kurulduğunu kaydetti.

Cuntz'un Merkel'in sözlerine yaptığı bu atıf üzerine Başbakan Erdoğan, "Bu alkışlanır" derken, Erdoğan dahil olmak üzere salondaki tüm davetliler Cuntz'un sözlerini alkışladı.

Cuntz, geçen yıl herkesin bir tren kazasının meydana gelerek Türkiye-AB ilişkilerinde derin bir krizin yaşanmasından endişe duyduğunu ifade ederek, "Ancak AB'nin son kararları halen halledilmemiş konular olmasına rağmen bir tren kazasını önlemiştir. Katılım süreci raydan çıkmamıştır" diye konuştu.

Cuntz, AB'nin Türkiye'den Ankara Protokolü'nden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediğini ifade ederek, diğer yandan AB'nin Türkiye'yi sanayi politikaları, istatistik ile ekonomi ve para politikaları olmak üzere 3 yeni fasılda müzakere pozisyon belgesi sunmaya davet ettiğini hatırlattı.

"AB süreci Brüksel'de değil, Türkiye'de gerçekleşmektedir" diyen Cuntz, ekonomik ve siyasal reformların AB istediği için değil Türkiye ve Türk halkının iyiliği için olduğunu bildirdi.

Cuntz, "2007 yılının bir seçim yılı olmasına rağmen Türkiye için AB süreci açısından kayıp bir yıl değil, başarılı bir yıl olmalı. Hükümetiniz bu yolda ilerleme konusundaki kararlılığını ifade etmiştir" dedi

Öte yandan, Büyükelçinin konuşmasına Türkçe başlaması ve birkaç cümle sarfetmesinin ardından Başbakan Erdoğan, araya girerek "Hepsini Türkçe mi yapacaksınız?" diye sordu.

Büyükelçinin olumlu yanıt vermesi üzerine Erdoğan, Türkçe öğrendiği için Cuntz'a teşekkür etti.

Bu arada Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında da Büyükelçi Cuntz'un simultane çeviriden yararlanmadığı dikkati çekti.

Konuşmaların ardından Cuntz, Erdoğan'a dönem başkanlığının kravatını ve "İnsanlığın En Eski Anıtları" adlı bir kitabı hediye etti.

Cuntz, hediye ettiği kravatın Türkiye'de imal edildiğine dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan da bunun üzerine teşekkür ederek, yemeğin bitiminde kendilerinin de bütün misyon temsilcilerine Türk kravatları hediye edeceklerini söyledi.

Kaynak: AA