Cüneyt Arkın : Siyah-beyaz Filmimi 15 Milyon Kişi İzlerdi

Cüneyt Arkın : Siyah-beyaz Filmimi 15 Milyon Kişi İzlerdi

Sinema Sanatçısı Cüneyt Arkın, Yeni Filmlerin Medyanın Desteğine Rağmen En Fazla 3 Milyon Kişi Tarafından İzlendiğini Belirterek, ''benim Bir Siyah-beyaz Filmimi Hiçbir Reklam Yapılmadan 15 Milyon Kişi İzlerdi'' Dedi.

Cüneyt Arkın : Siyah-beyaz Filmimi 15 Milyon Kişi İzlerdi

Sinema sanatçısı Cüneyt Arkın, yeni filmlerin medyanın desteğine rağmen en fazla 3 milyon kişi tarafından izlendiğini belirterek, ``Benim bir siyah-beyaz filmimi hiçbir reklam yapılmadan 15 milyon kişi izlerdi`` dedi.

Tepebaşı Belediyesi`nce düzenlenen `Eski Türk Sineması Geceleri` etkinliğinin onur konuğu olarak gelen Cüneyt Arkın ilk olarak belediye tesislerinde onuruna verilen yemeğe katıldı. Tesislerde kadın garsonlarla hatıra fotoğrafı çektiren, erkek garsonlara karate yapan Cüneyt Arkın burada bulanan bir kangal köpeğini sevdi.
Eskişehirli olduğunu, 1991 yılında ANAP`tan Eskişehir milletvekilliğine adaylığını koyduğunu anlatan Cüneyt Arkın o yıllarda Hüsamettin Cindoruk ile ilgili anısını anlattı. Arkın, şöyle dedi:

``Seçim çalışmamız nedeniyle Çifteler İlçesi`ne gittik. Hüsamettin Cindoruk ilçede miting yapıyordu. O zaman benim partimdekiler kasıtlı mı bilemiyorum konvoyumuzu mitingin yanından geçirtti. `Malkoçoğlu geliyor, Cüneyt Arkın` geliyor diye anons yapılınca Cindoruk`un mitingi dağıldı, kalabalık yanımıza geldi. O zaman çok değer verdiğim Cindoruk`un, halka `Artist gelmiş, gidin figuran olun` demesi beni üzdü. Gerçekten de orada miting olduğunu bilsem, konvoyu başka yerden geçirirdim. O dönem çok ilgi gördüm. 30 bin kişiyle fotoğraf çektirdim. Bana kalabalık geldi ama oy gelmedi. Çünkü insanlar sevdikleri bir sanatçının siyasete girmesini istemediler. Bir daha ben de siyasete girmem.``

Türk Sineması`nın daha önceden halkla bütünleştiğini, filmde rol alan sanatçıların halkın değerlerini temsil ettiğini belirten Arkın, günümüzde toplumda ayrışmalar olduğunu söyledi. Halktan kopan bir kurumunun uzun süre yaşamasının mümkün olamayacağını belirten Cüneyt Arkın, son yıllarda yapılan Türk filmleri değerlendirirken şunları söyledi:

``Bir film yapıyorlar, 6 ay kanal kanal dolaşıp o filmin reklamını yapıyorlar. Buna rağmen en çok 3 milyon izleyiciye ulaşıyorlar. Benim eskiden oynadığım siyah-beyaz filmi 15 milyon kişi izlerdi. Bu film için reklam da yapılmazdı. İnsanlar Cüneyt Arkın olduğu için filmi izlemeye giderdi. Şimdi `Dünyayı Kurtaran Adam`ın ikincisini çekiyoruz. Bundan sonra dünyayı kurtarmayacağım. Dünyanın kurtaracak hali kalmadı. Bush bu işi zaten Irak`tan başlayarak yapıyor.``

`BİZİM KUŞAK ŞÖHRET VE PARAYI BİLEMEDİ`

Cüneyt Arkın, filmlerinde birçok tehlikeli sahnelerde dublör kullanmadığını, o dönem kendisinin ve diğer sinema sanatçılarının paraya önem vermediklerini belirtti. Arkın, ``Ben tehlikeli sahnelerle dolu filmleri çektiğimde o zamanın parasıyla 100 bin lira alıyordum. Aynı yıllarda arabeks sanatçılar ise 10 milyon lira alıyordu. Bazı şeyler para için yapılmaz. Bizim kuşak şöhret ve parayı bilemedi. En iyisini yapalım patron ne verirse onu kabul edelim anlayışı vardı`` dedi.

Oynadığı tarihi filmlere de değinen Cüneyt Arkın, ``Halk kendi tarihini iyi bilmeli. İyi ki o filmleri çekmişiz. Şimdi o filmleri izleyerek insanların güzünde tarihimiz canlanıyor. Şimdi kimse tarihi film çekmiyor. Niye çekmiyorlar? Çünkü; Türk halkı artık zor işlere girmiyor, kolay işlere giriyor`` diye konuştu.

Cüneyt Arkın daha sonra Tepebaşı Belediyesi`nin yazlık sinema geleneğini yaşatmak amacıyla Değirmen Sokak`taki eski un fabrikası bahçesinde düzenlediği etkinliğe katıldı. Arkın`a burada yoğun ilgi gördü. Arkın, burada gördüğü halasının kızı 69 yaşındaki Kadriye Çetince`ye sarılıp sohbet etti. Arkın, daha sonra başrollerini Fatma Girik ile paylaştığı `Vatan ve Namık Kemal` adlı filmini izledi.


Kaynak: DHA