'Cumhuriyet Mitingi' Arap Basınında

'Cumhuriyet Mitingi' Arap Basınında

Genelkurmay Başkanlığı'nın Açıklaması ve İstanbul'da Düzenlenen Cumhuriyet Mitingi, Arap Basınında Geniş Yer Buldu.

'Cumhuriyet Mitingi' Arap Basınında

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması ve İstanbul'da düzenlenen Cumhuriyet Mitingi, Arap basınında geniş yer buldu.

Mısır'da başta yarı resmi El Ahram olmak üzere muhalif gazeteler El Ghad ve Walf, Türkiye'deki gelişmelere geniş yer ayırdı. El Ahram Gazetesi ile El Hayat, "Türkiye'de ılımlı İslam'ın savunucuları Gül ve Erdoğan'ı laikler istemiyor. AK Parti ise pozisyonundan geri adım atmıyor. Türkiye'de süreç işleyecek ve Gül cumhurbaşkanlığına doğru gidecek" ifadeleri kullanıldı. El Hayat Gazetesi, İstanbul'da dün düzenlenen mitinge dikkat çekerek her iki tarafın da gerildiği ifadelerine yer verirken, birinci

sayfasına mitingden bir fotoğraf koydu. Yovm El İhbar ise ordunun, hükümeti laiklik konusunda uyarmasının zamanlamasına dikkat çekerek, Türkiye'deki askeri müdahaleleri okuyucularına aktardı. Gazete, Türkiye'de ordunun Türk siyasi ve demokratik yaşamında önemli rol üstlenir pozisyonda olduğunu ileri sürdü.

Gelişmeler Arap televizyonlarında da geniş yer buldu. El Cezire Televizyonu ilk günden itibaren gelişmeleri İstanbul ve Ankara'ya canlı bağlanarak izleyicilerine duyurdu. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'in açıklamalarına geniş yer verirken, İstanbul'daki miting alanından da canlı bağlantıya geçen El Cezire'de, her kesimden konuşmacılar yorumlar yaptı. El Arabiya ise ordunun laiklik uyarısını okuyucularına duyururken, Dubai ve Mısır'ın Nil International kanalları, gelişmeleri yorumsuz vermeye özen gösterdi.

AB'nin Türkiye'yi uyardığına değinen El Cezire kanalı, "AB'den orduya uyarı. AB, ordunun politikaya karışmasını istemiyor" ifadelerine yer verdi.

(MKF-OK-OYK-OK-D)