Cumhuriyet'in 95. Yılı Kutlanıyor

Cumhuriyet'in 95. Yılı Kutlanıyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de törenlerle kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de törenlerle kutlandı.

Van'daki tören, Cumhuriyet Caddesi'nde Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ile Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş'ın halkı selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Zorluoğlu, Cumhuriyet'in kuruluşunun 95. yıl dönümünün büyük bir coşkuyla kutlandığını söyledi.

95 yılın ardından gelinen noktada demokrasisi her geçen gün ileri standartlara ulaşan, milli birlik ve kardeşliğini atlattığı birçok badireye rağmen güçlü şekilde muhafaza eden ve çağdaş uygarlığın üzerine çıkma hedefine her geçen gün biraz daha yaklaşan bir Cumhuriyet'in olduğunu belirten Zorluoğlu, şunları kaydetti:

"Ne mutlu ki batan bir imparatorluğun külleri arasından kanla irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesinde bugün hem bölgesel hem de küresel ölçekte bir güç olan, hesaba katılan, sözü dinlenen bir devletimiz var. Milli birlik ve kardeşli·ği·ni· her türlü engellemelere rağmen en güçlü şeki·lde muhafaza eden bi·r ülkemi·z var. Ne mutlu bize ki FETÖ terör örgütünün gerçekleşti·rdi·ği· 15 Temmuz hai·n darbe girişimi esnasında ve sonrasında sokaklara dökülerek, meydanları doldurarak mermi·lere göğsünü si·per eden, tankların önüne yatan, Cumhuriyet'ine, seçi·lmi·ş cumhurbaşkanına, meclisine, hükümetine, kendi· geleceği·ne ve i·radesine sonuna kadar sahi·p çıkan bi·r mi·lleti·mi·z var. FETÖ, PKK, DEAŞ, DHKP-C gi·bi· teröri·st örgütleri·n ve bunların ağababalarının tüm aksi· gayretleri·ne rağmen, Türki·ye'ni·n dört bi·r yanında meydanlarda bi·rli·k ve beraberli·k i·çerisi·nde haklı bi·r gururla 'Bi·z bi·r mi·lleti·z' di·yen bi·r mi·lleti·mi·z var."

"Tek bir teröri·st kalmayıncaya kadar mücadele sürecek"

Zorluoğlu, 80 milyonun her bir ferdinin bu Cumhuriyet'in öz evladı ve memleketin eşit derecede sahibi olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"İster FETÖ, i·ster PKK, i·ster DEAŞ, i·ster DHKPC olsun, i·ster sağdan, i·ster soldan gelsi·n, terörün her türlüsünü buradan lanetli·yorum. Vatandaşlarımızın desteği·yle devleti·mi·zi·n bu hai·n yapıları çökerteceği·ni·, şehi·rleri·mi·zde, köyleri·mi·zde mi·lleti·mi·zi· tehdi·t eden bi·r tek teröri·st kalmayıncaya kadar bu mücadeleni·n süreceği·ni· bi·r kere daha i·fade edi·yorum."

Tören şiirlerin okunması, halk oyunları ve mehteran gösterilerinin ardından resmi geçitle son buldu.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, kamu kurum personeli, askeri erkan, vatandaşlar ve öğrenciler de törene katıldı.

Muş

Muş'ta, Vali Aziz Yıldırım'ın makamında tebrikleri kabul etmesi ile başlayan törenler, İstasyon Caddesi'nde devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Yıldırım, Garnizon Komutanı Albay Atilla Terzioğlu ve Belediye Başkanı Feyat Asya vatandaşların bayramını kutladı.

Törende konuşan Vali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti'nin 95 yıllık öyküsünün bir başarı ve uygarlaşma öyküsü olduğunu belirterek, "Bu yetkiyi millet temsilcileri vasıtasıyla kullanır. Milletimiz, cumhuriyetle birlikte milli bir devletin, onurlu, bağımsızca düşünebilen ve eşit haklara sahip olan yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Devletimiz, Cumhuriyet'in verdiği güç sayesinde uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuştur." dedi.

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmalarının ve yaşamalarının mümkün olmadığını dile getiren Yıldırım, "Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, bir olmak, birlik olmaktır." diye konuştu.

Bitlis

Bitlis Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Vali ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, vatandaşların bayramını kutladı.

Ustaoğlu, törende yaptığı konuşmada, İstiklal Savaşı'nın, işgalcilerin üstün silah ve her türlü desteğe sahip kuvvetlerine karşı 7'den 70'e herkesin katılarak dişiyle ve tırnağıyla kazandığı örnek bir mücadele olarak dünya tarihine geçtiğini anlattı.

İsmail Ustaoğlu, "Cumhuriyet'in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde 95 yılda eğitimden sağlığa, insan haklarından sanayileşmeye, demokratikleşmeden ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiş olan Türkiye Cumhuriyeti, köklü, büyük, güçlü, demokratik ve laik bir sosyal hukuk devleti olarak pek çok ülke için örnek ve model bir devlet olmuştur." ifadesini kullandı.

Şiirlerin okunduğu törende, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi, halk oyunları gösterisi sunularak tören geçişi yapıldı.

Törene, Bitlis Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Demir, Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Hakkari

Hakkari'deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Cüneyit Orhan Toprak'ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Şehir Stadyumu'nda devam eden törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram mesajı okundu.

Toprak, törende yaptığı konuşmada, 29 Ekim 1923 tarihinin varoluşun geleceğe taşındığı ve milletin Anadolu topraklarında kıyamete kadar silinmeyecek olan son imzasının atıldığı tarih olduğunu belirtti. Toprak, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti de asırlardır hürriyetinin ve onurunun tek bir zerresinden bile taviz vermeyen, bu yolda ölümü hediye gibi göğüsleyen asil bir milletin şahlanışının nişanesidir." diye konuştu.

Şiirlerin okunduğu tören, halk oyunları gösterisi, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül verilmesi ve geçit töreni ile son buldu.

Törene, Yüksekova 3. Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Tokel, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, Vali Yardımcıları Mustafa Pala ve İdris Koç, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Muammer Alper, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Yavuz Öztürk, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title