Cumhuriyet gazetesi davası

21.11.2019 18:32 | Son Güncelleme: 21.11.2019 18:32
Cumhuriyet gazetesi davası

Eski Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin, Yargıtayın verilen hükmü bozmasının ardından yeniden yargılandığı davada, sanıklar bozma ilamına uyulmasını istedi.

Eski Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin, Yargıtayın verilen hükmü bozmasının ardından yeniden yargılandığı davada, sanıklar bozma ilamına uyulmasını istedi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin verilen hükümleri bozmasının ardından yeniden görülmeye başlanan davanın duruşmasına, 13 sanık katıldı. Duruşmayı aralarında CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve yabancı gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Duruşmada Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin bozma ilamı okundu ve daha sonra duruşma savcılığına bozma ilamıyla ilgili mütalaası soruldu.

Mütalaada, sanıklar arasında "örgüte yardım" suçunda fikir birliği olduğu gerekçesiyle 13 sanığa 25 Nisan 2018'de verilen hapis cezalarında direnilmesine karar verilmesi istendi.

Yargıtay ilamı ve savcılık mütalaasına karşı diyecekleri sorulan sanıklar, sırasıyla söz alarak beyanda bulundu. Sanıklar, Yargıtay ilamına uyulmasını talep ederken, savcılık mütalaasına itiraz etti.

Sanık Ahmet Şık, "bu davanın Cumhuriyet davası değil, Cumhuriyet komplosu" olduğunu öne sürerek, "Komplo için herhangi bir açıklamaya gerek yok. Tek bir suç vardır, o da buradaki sanıkların işlemediği, siyasal iktidar, tetikçisi olan yargı ve medyanın işlediği suçtur. Savcı da bu suç ve komploya devam etmek istediğini söyledi. Sizin bu komploya katılıp katılmayacağınızı bu vereceğiniz karar belirleyecek." diye konuştu.

"Hukukçu olduğunu unuttu galiba"

Aydın Engin, iddianamenin kabul edilmesinin ayıp olduğunu, mütalaa veren savcının da iddianameye sahip çıktığını ifade ederek, "Hukukçu olduğunu unuttu galiba. Kendisi hukuk başlangıcı ve hukuk felsefesi derslerinde pencereden dışarı bakmış." ifadesini kullandı.

Bu arada duruşmanın resmini yapan bir kişi, karikatür çizmenin yasak olduğu gerekçesiyle uyarılırken, elindeki malzeme güvenlik görevlilerince alınmak istendi. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ressamın yanına gelerek malzemelerini aldı.

Mahkeme heyetinin, karar verileceği için sanıklara son sözlerinin sorulacağı yönündeki kararına, avukatlar itiraz etti. Avukatlar, öncelikle Yargıtay bozma ilamıyla ilgili uyma ya da direnme kararı verilmesi gerektiği, daha sonra son sözlerin sorulabileceği yönünde itirazda bulundu. Bu itirazlar mahkemeye heyetince verilen kısa kararla reddedildi. Mahkeme, avukatlardan Ergin Cinmen'in, ihsas-i rey (görüş açıklama) gerekçesiyle reddihakim talebini reddetti.

Heyet daha sonra sanıklara son sözlerini sordu ve verilen aranın ardından kararını açıkladı.

Mahkeme, 12 sanıkla ilgili daha önce verdiği mahkumiyet kararlarında direnildiğini, sanık Kadri Gürsel'e verilen hapis cezasının bozulması kararına ise uyulduğunu açıkladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Cumhuriyet gazetesi davası - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.9.2020 23:22:13. #1.15#
title