Cumhuriyet Bayramı Resmi Geçit Töreni Ankara Akm'de Yapıldı
Haberler » Güncel » Haber

Cumhuriyet Bayramı Resmi Geçit Töreni Ankara Akm'de Yapıldı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Atatürk Kültür Merkezi'nde Görkemli Bir Şekilde Kutlandı. Buradaki Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Bakanlar ve Öteki Yetkililer ile Ankara'da Görev Yapan Diplomatlar da Katıldı.

Cumhuriyet Bayramı Resmi Geçit Töreni Ankara Akm'de Yapıldı

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) resmi geçit töreni düzenlendi.

AKM'deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Kuvvet Komutanları ile Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, yabancı misyon şefleri ile subay ve astsubaylar katıldı.

Törene Anamuhalefet Partisi lideri Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılmadı. Şeref tribününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın zaman zaman sohbet ettiği görüldü. Cumhurbaşkanı Gül ile Orgeneral Başbuğ geçit töreni boyunca birlikleri ayakta selamladılar.

Çok sayıda vatandaşın da ilgi ve coşkuyla izlediği törende, ilk olarak Cumhurbaşkanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, motorize ekipler ve süvari birliklerinin eşliğinde, tören birliklerini ve vatandaşları selamladılar, ardından şeref tribünündeki yerlerini aldılar.

Saat 11.00'de başlayan geçit töreni, İstiklal marşının okunmasının ardından, öğrencilerin şiir okuması ve TRT Çocuk ve Gençlik Halkoyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Bu sırada Türk Hava Kurumu paraşütçüleri atlayışlarını yaptı. Paraşütçüler atlayışlarında Türk bayrağının rengini oluşturan kırmızı-beyaz kurdele taşıdılar.

Bu arada, Seğmenlerin gösterilerinin ardından da Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubaylardan oluşan TSK Paraşüt Timi 3 bin metreden "Casa" tipi uçaklardan atlayışlarını yaptılar. Paraşütçüler atlayışlarında Türk Bayrağı, Atatürk posteri ile kuvvet komutanlıklarının flamalarını taşıdı. Atlayışların tamamlanmasının ardından paraşütçüler, Türk Bayrağı ile Atatürk posterini şeref tribününün önüne gelerek açtı. Öte yandan tribünlerde vatandaşların elinde Türk bayraklarının yanında, Azerbaycan bayraklarının de yer alması dikkat çekti.

Tören, TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun geçiş için pistte yerini almasıyla devam etti. Bandonun hemen ardından tören, Polis Koleji Boru Trompet Takımı, Kara Harp Okulu Boru Trompet Takımı ile Kara, Deniz, Hava Harp okulları ve taburlarının geçişiyle sürdü.

Törende, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı askerlerinin oluşturduğu taburu, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsil eden askerlerin yer aldığı "Tarihi Bölük"ün geçişi izledi.

Atlı Tören Kıtası'nın geçişi ile devam eden geçit töreni, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığına bağlı Mehteran Bölüğü'nün geçişiyle sürdü.

Tören, polis araçları, Türk Kızılayı'na ait araçlar ve zabıta ekiplerinin araçlarının geçişiyle devam etti. Cumhurbaşkanı Gül ile Orgeneral Başbuğ tören esnasında bayrak kıtası ve tüm birlikleri ayakta selamladılar.

Bu geçişlerin ardından, Kara Havacılık Komutanlığına ait Helikopterler tören geçişini gerçekleştirdi. Helikopterlerin geçişi sırasında aşağıdan da topçu birlikleri, modern tank birlikleri ile füze sistemleri geçiş yaptı.

-TÜRK YILDIZLARI NEFES KESTİ-

Topçu Taburu ile Tank Taburu Görev Kuvveti ve Mekanize Piyade Bölüğü geçişlerini yaparken, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 ve F-4 uçakları gösteri uçuşu yaptı. Bu sırada mekanize piyade birlikleri ile zırhlı araç aşırma köprü araçları da geçiş yaptı. Resmi geçit, devlet erkanı ve vatandaşlar tarafından beğeniyle izlenen Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi "Türk Yıldızları"nın gösterisiyle sona erdi. Türk Yıldızları'nın gösterileri, Şeref Tribünündeki devlet erkanı ve törenleri izleyen vatandaşlarca uzun süre ayakta alkışlandı.

-CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENLERİ OKULLARDA PAZARTESİ YAPILACAK-

Bu arada, Domuz Gribinin yaygın şekilde görülmesi nedeniyle tatil edilen okullarda, Cumhuriyet Bayramı törenleri, eğitim ve öğretimin başlayacağı Pazartesi yapılacak.

Domuz Gribi salgını nedeniyle Ankara'da 1 hafta diğer illerde ise 4 gün boyunca tatil edilen okullarda Cumhuriyet'in kuruluşunun 86. yıldönümü, hafta başında kutlanacak. (ANKA)

(EÖ/BÜN)