Cumhuriyet Bayramı'nı Dağın Zirvesinde Yıldızlar Altında Kutladılar

Cumhuriyet Bayramı'nı Dağın Zirvesinde Yıldızlar Altında Kutladılar

Kırıkkale Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Cumhuriyetin Kuruluşunun 86. Yıl Dönümü Kutlama Etkinlikleri Çerçevesinde Şehrin En Yüksek Zirvesi Olan 1744 Rakımlı Denek Dağı'nda Cumhuriyet Kutlaması Yaptı.

Cumhuriyet Bayramı'nı Dağın Zirvesinde Yıldızlar Altında Kutladılar

Kırıkkale Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıl dönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde şehrin en yüksek zirvesi olan 1744 rakımlı Denek Dağı'nda Cumhuriyet kutlaması yaptı.

Yıldızlar altında yapılan kutlamaya Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner, Milletvekili Vahit Erdem, İl Emniyet Müdürü Salim Akça, İl Jandarma Alay Komutanı Alpaslan Evren, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Danacı, AK Parti İl Başkanı Zühtü Aksal, İlçe Başkanı Mürsel Akçay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Leyla Öztürk, Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Metin Atun, Odalar Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, il müdürleri, ilçe belediye başkanları öğrenciler, izci gurupları ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndan otobüslerle hareket eden gurup dağın eteğinde bulunan kampa geldi. Kamp çadırlarının kurulmasının ardından, yürüyüş hazırlıkları yapıldı. Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Metin Atun ve Vali Hakan Yusuf Güner, günün anlamını belirten birer konuşma yaptı. Ardından yürüyüş başladı. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş sırasında insanlar, doğa ile baş başa kalmanın huzurunu yaşadı. Ayrıca doğada bulunan alıç isimli meyveler toplanılarak afiyetle yenildi. Zirveye varıldığında dev kayalara asılan dev Türk bayrağı önünde hatıra fotoğrafı çekinildi. Zirvede Vali Güner, hatıra defterini imzaladı.

Davul ve zurnanın, Denek Dağı bozlağının seslendirmesinin ardından, zirvede halaylar eşliğinde eğlenildi. Zirve eğlencesinin ardından, kamp merkezine hareket edildi. Kamp merkezinde Denek Dağı zirvesinden inenleri Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem ve üniversite öğrencileri karşıladı. Yakılan kamp ateşi etrafında halaylar çektiler, üzerinden atladılar ve oyun havaları oynanarak eğlenildi. Denek Dağı etekleri yapılan havai fişek gösterisi ile aydınlandı. Geç saatlere kadar süren yürüyüş programı katılım belgelerinin dağıtılması ile sona erdi.

Yürüyüşe gösterilen ilginin ve katılımın organizasyonun amacına ulaştırdığını dile getiren Vali Yusuf Güner, tırmanış sporunun sağlıklı yaşam için çok önemli olduğunu söyledi. Cumhuriyet'in Kuruluşunun 86. Yılının kutlamak için toplandıklarını aktaran Güner, "Güzel kentimizin nice yıl dönümlere ulaşmasını diliyoruz. Birlik ile beraberliğe, sevgi ve kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu yıl dönümlerde Kırıkkale halkı olarak yaşlısıyla genciyle buraya geldik. Buraya gelen insanların gönüllerinde besledikleri vatan ve millet sevgisi bu zirvede daha da zirveye ulaşmıştır. Bu tırmanışın sağlıklı bir vücut açısından, tabiat ve doğa sevgisinin pekişmesini hedefliyoruz. Denek Dağı sevgisinin oluşması, Denek Dağı türkülerinin ve onları seslendiren Halk Ozanı Hacı Taşan'ların hayat bulması, onların yaşatılması açısından çok önemli buluyorum. Temennimiz bu yürüyüşün geleneksel hale gelmesidir. Cumhuriyetin 86. Yıl Dönümü Kırıkkale'mize ve ülkemize kutlu olsun" şeklinde konuştu.

Dağcılık sporunu yediden yetmişe tüm vatandaşların yapabileceğini açılayan , Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Metin Atun, "En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsan içinse en önemli unsur sağlıklı yaşamdır. Sağlıklı yaşam için Denek Dağı'nın zirvesindeyiz. Kulübümüz daha önce Türkiye'nin en yüksek zirvesi olan Ağrı Dağı dahil 154farklı tırmanış gerçekleştirmiş ve hiçbir kaza yaşanmamıştır. Bu yüzden dağcılık sporunu herkes sağlıklı bir şekilde yapılabilir" dedi.

(CİHAN)