Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor

AA - Haberler | Yerel
Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı, Antalya, Muğla, Burdur ve Isparta'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı, Antalya, Muğla, Burdur ve Isparta'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene, Vali Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya ile, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın mesajının okunduğu törende konuşan Vali Türker, Cumhuriyet'in 92'nci yaşının kutlandığını belirterek, 29 Ekim'in bağımsız ve onurlu bir şekilde birlikte yaşama iradesinin ve milletçe geleceğe güvenle bakabilmenin bayramı olduğunu söyledi.

Türk milletinin, tarih boyunca hakkını, toprağını, inancını canıyla, kanıyla savunduğunu belirten Türker, bugün bunun haklı gururunun yaşandığını ifade etti.

Törende, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla öğrenciler tarafından şiirler okundu ve gösteriler yapıldı.

Burdur

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra Burdur Valisi Hasan Kürklü, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Albay Metin Karagöz askeri araçla halkı selamladı ve vatandaşların Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Kürklü, törende yaptığı konuşmada, "Bu büyük günde Cumhuriyet'imizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal'i, O'nun kahraman silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitleri ve kahraman gazileri sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum" dedi.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı mesajı da okundu.

Burdur'daki spor ve resim yarışmaları ile satranç turnuvalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilen törende, halk oyunları gösterisi sunuldu ve öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Resmi geçit törenine yöresel kıyafetleri ve kağnı arabasıyla katılan merkeze bağlı Aziziye köylülerinden okuma yazma bilmeyen 68 yaşındaki Havva Koçak, "Cumhuriyet" temalı şiirleriyle büyük beğeni topladı.

Koçak, "Cumhuriyet olmasaydı biz burada yürüyebilir miydik? Cumhuriyet kurulduğu için her şeyleri yapabiliyoruz. Cumhuriyet olmasaydı biz ne yapardık?" dedi.

Köylülerden 63 yaşındaki Yeter Sert ise Atatürk'ün Türkiye'yi kurtardığını, Cumhuriyet olmasa serbest ve hür yaşayamayacaklarını ifade etti.

Yöresel kıyafetleri ile yürüyüş yapan köylüler de ilgi çekti.

Törene, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve MHP Burdur Milletvekili Alparslan Ahmet Dursun da katıldı.

Muğla

Muğla'da Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Daha sonra konuşan Vali Amir Çiçek, Cumhuriyet'in 92'nci kuruluş yıl dönümünün Muğla'da coşku içerisinde kutlandığını söyledi.

Bu bayramın, Türkiye Cumhuriyeti'nin; tüm vatandaşlara sunulmuş en büyük, en kutlu armağan olduğunu dile getiren Çiçek, "Tüm dünyanın hayranlıkla seyrettiği Kurtuluş Savaşı'ndaki büyük mücadeleden sonra deyim yerindeyse ecdadımız küllerinden yeniden doğmuş, hür ve bağımsız yaşama arzusunu tüm dünyaya göstermiştir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okundu, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları tarafından çeşitli gösteriler yapıldı.

Tören, resmi geçidin ardından sona erdi.

Törene, AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer, ile protokol üyeleri, kamu kurum ve sivil  toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Isparta

Hükümet Caddesi'nde düzenlenen törende Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz ve Isparta Belediye Başkanı Vekili Hüseyin Diker, vatandaşların Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Selamlamanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunduğu törende konuşan Vali Özkan, Türkiye Cumhuriyeti'nin, aziz milletin her türlü imkansızlığa rağmen vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla gösterdiği kahramanlığın eseri olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Şiir dinletisinin ardından düzenlenen geçiş töreninde askeri birlikler, gaziler, il genelindeki okulların öğrencileri vatandaşları selamladı. Çeşitli kurum ve kuruluşlara ait araçlar, geçiş yaptı.

Geçiş sırasında halkın üzerine gül suyu serpildi.

AA - Son Dakika Haberleri
title