"Türkiye, NATO'yla İlişkileri Kesmeyi Düşünüyor mu?" Sorusuna Kalın'dan "Hayır" Yanıtı

"Türkiye, NATO'yla İlişkileri Kesmeyi Düşünüyor mu?" Sorusuna Kalın'dan "Hayır" Yanıtı

NATO tatbikatında Atatürk ile Erdoğan'ın hedefe konulmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Türkiye NATO ile ilişkileri kesecek mi?" sorusuna, "Hayır." yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NATO tatbikatında Atatürk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resimlerinin kullanılması olayının soruşturulması gerektiğini söyledi.

"BU OLAY İNCELENMELİ, SORUŞTURULMALI"

France 24 televizyonuna konuşan Kalın, Türkiye'nin NATO'nun güçlü bir müttefiki olduğunu belirterek, "Pek çok tatbikata katıldık. NATO'nun 50 yıldan uzun zamandır parçasıyız. Tabii ki bu olay dikkatle incelenmeli, soruşturulmalı. Bunu kim yaptı, o resimleri oraya kim koydu vs. Bir askeri ittifak, böyle katı disiplinli bir sistemde böyle bir şey nasıl olabiliyor." diye konuştu.

"BİRKAÇ KİŞİNİN KOVULDUĞUNU DUYDUK"

Türkiye'nin bu konuda NATO'dan özür aldığını hatırlatan Kalın, bu olayın bir kaza olup olmadığına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

"Detayları bilmiyorum. Göreceğiz. Şu ana kadar NATO'nun açıklamalarına dayanıyoruz. Bir soruşturma olacağını sanıyoruz, birkaç kişinin de kovulduğunu duyduk. Ancak böyle bir şeyin NATO'da nasıl olabildiğini ve bir daha böye birşeyin olmayacağını bilmek için uğraşıyoruz.. Fakat bunun herhangi bir ülkeye yapılması kabul edilemez. Özellikle de kurucu Cumhurbaşkanımız Atatürk'e ve mevcut Cumhurbaşkanımıza yapılması ve Türkiye'nin tepki göstermemesi beklenemez. Bu mümkün değil."

"NATO İLE İLİŞKİLER KESİCEK Mİ?" SORUSUNA "HAYIR" YANITI VERDİ

Kalın, "Türkiye NATO ile ilişkileri kesmeyi düşünüyor mu?" şeklindeki soruya, "Hayır." yanıtını verdi. "NATO'nun hala sağlam ve açık bir müttefiki misiniz?" sorusunu ise "Öyleyiz, çünkü NATO'nun önemli bir müttefikiyiz." diye cevapladı.