'Cumhurbaşkanlığı Seçimine Bir Ön Kabulümüz Yok'

'Cumhurbaşkanlığı Seçimine Bir Ön Kabulümüz Yok'

Erdoğan, Seçimlerden Hemen Sonra, Parlamento Çalışmaya Başladığında, İlk Ele Alınması Gereken Konunun Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Olacağını Kaydedetti, 'Önce Tabloyu Görmemiz Lazım,' Dedi.

'Cumhurbaşkanlığı Seçimine Bir Ön Kabulümüz Yok'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerden hemen sonra, Parlamento çalışmaya başladığında, ilk ele alınması gereken konunun cumhurbaşkanlığı seçiminin olacağını kaydederek, "Önce tabloyu görmemiz lazım, ama bizim Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik herhangi bir ön yargımız yok, bir ön kabulümüz de yok" dedi.

Erdoğan TRT 2'de canlı yayınlanan "Seçim 2007" programında soruları yanıtladı.

"Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir uzlaşmadan bahsettiniz, bu uzlaşmadan amaçladığınız neydi? Bu konu Bugünkü Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldi mi?" sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, konunun bugün Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelmediğini belirterek, şunları söyledi:

"Önce tabloyu görmemiz lazım, ama bizim Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik herhangi bir ön yargımız yok, bir ön kabulümüz de yok. Gönlümüz şunu arzu ediyor; Cumhurbaşkanı adaylarının zaten nasıl seçileceği? Hangi vasıflara sahip olması gerektiği Anayasamızda belli. Anayasamızda belli olduğuna göre bu Parlamento ister kendi içinden Cumhurbaşkanını çıkarır, isterse parti gurupları dışardan bir aday sunacaklarsa dışardan sunar."

Erdoğan, her partinin bu konuda kendi düşüncelerini ortaya koyacağı gibi, iktidar partisi, ana muhalefet ve muhalefet partilerinin de görüşlerini ortaya koyabileceğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Bir partiye, muhalefet bir dayatma içine girerse bu da doğru olmaz, uzlaşma arayalım. Uzlaşmadan ne anladığımız da çok önemli. Uzlaşma, 'benim dediğimi kabul ederseniz olur' mantığı ise bu uzlaşma olmaz. Ama demokratik parlamenter sistemde bir gerçek var, o da şu; Parlamentoda istenen, beklenen sayılar, veyahut da belli bir sayısal üstünlüğe sahip olan bir partinin her halde düşüncelerinin kabul görmesi gerekir, bunu da bir tarafa atamayız."

Başbakan Erdoğan, seçimlerden sonra, Parlamento çalışmaya başladığında, ilk ele alınması gereken konunun cumhurbaşkanlığı konusu olacağını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Şu anda süresini doldurmuş olan bir Cumhurbaşkanıyla her halde ülke yönetilmeyecektir. Ve bunun için de atılması gereken adım Anayasa'nın içinde var. Çıkacak tabloyla beraber diğer siyasi partiler, Parlamento'daki tüm milletvekilleriyle bunların tüm görüşmeleri yapılır, ondan sonra atılması gereken en uygun adım, mutabakatın sağlanabileceği adım atılır. Ama dayatmalar olursa bu dayatmalara bizim 'evet' dememiz mümkün değil. O zaman da biz diyoruz ki 'buyurun gidelim millete', bunun tek çıkışı ondan sonra milletir. Referanduma gidersek milletimiz Cumhurbaşkanını seçer ve milletimizin seçtiği Cumhurbaşkanı kim olursa olsun başımız, gözümüz üstünde, biz onunla çalışmaya devam ederiz, olay bu kadar basit."

Kaynak: AA