Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Önüne 15 Temmuz Anıtı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Önüne 15 Temmuz Anıtı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne 15 Temmuz anıtı 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan kanlı "Kalkışma" girişimini durdurma yolunda mücadelesininANKARA - 15 Temmuz 2016 tarihinde Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör olaylarından biri yaşanan "Kalkışma" girişiminde ölen ve yaralanan vatandaşların...

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne 15 Temmuz anıtı
15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan kanlı "Kalkışma" girişimini durdurma yolunda mücadelesinin

ANKARA - 15 Temmuz 2016 tarihinde Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör olaylarından biri yaşanan "Kalkışma" girişiminde ölen ve yaralanan vatandaşların anısına terör ve destekçilerine karşı milli birlik ve beraberlik duygularını pekiştirecek; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet duygusunu gelecek nesillere aktaracak ve sembolleştirecek bir anıt hazırlanması amaçlandı.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde hazırlanan anıtın genel özellikleri ise şöyle olacak: "Anıt Yüksekliği: 31.4 metre
Anıtın Taban Alanı: 500 metrekare
Anıtın Toplam Alanı: 2500 metrekare"
Ana konstrüksiyonunda 125 ton çelik kullanılan anıtın ana konstrüksiyonu üzeri ve çevresi 3 bin 400 metrekare Safranbolu Eflani fosilli rustik yeşil mermeri kullanılarak kaplanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ana girişi karşısında mevcut asfalt yol ile ilişkilendirilmiş 2000 metrekare tören alanı bulunuyor. Anıt çevresinde ziyaretçilerin dinlenebileceği oturma alanları ve 4 basamaklı anfi düzeni bulunuyor. Anıtın gece görseli Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin aydınlatma kompozisyonunu bozmayacak şekilde yapılıyor.
15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan kanlı "Kalkışma" girişimini durdurma yolunda mücadelesinin bedelini canıyla ödeyen 249 şehidin isimleri ve taş baskı resimlerinin bulunduğu anıt alanında bu milli mücadelenin kahramanı olan şehitler sonsuza dek saygıyla anılacak. 15 Temmuz 2016 günü vatanın 81 ilinde sokaklara meydanlara çıkarak kalkışma girişimini engellemek için bir araya gelen vatandaşlar, ay yıldızı taşıyan 7 insan figürü ile vatanın 7 bölgesini anlatıyor. Vatanın bütün illerinde 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 2 ay boyunca sokakları, meydanları, kışlaları ve özellikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesini terk etmeyerek milli birlik ve beraberlik duygularını pekiştiren yüz binlerce, hatta milyonlarca vatandaşın, tarihe yazılacak bir milli mücadeleyi temsilen 81 adet insan silüeti ile anlatılıyor.