Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda Andrei Griepel, 6. Yılında 11. Kez Kazandı

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 158.9 kilometrelik Vestel Aksaray - Konya etabını Lotto Soudal takımından Alman Bisikletçi Andrei Griepel kazandı.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda Andrei Griepel, 6. Yılında 11. Kez Kazandı
26.04.2016 17:36 | Son Güncelleme: 26.04.2016 17:36

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 158.9 kilometrelik Vestel Aksaray - Konya etabını Lotto Soudal takımından Alman Bisikletçi Andrei Griepel kazandı.

Lotto Soudal'ın dünyaca ünlü sporcusu 2011 yılından bu yana geldiği Türkiye'de 6. yılında böylece 11. kez etap birinciliğini elde etmiş oldu. Tur'a yarın 187 kilometrelik Türk Hava Yolları Seydişehir - Alanya etabı ile devam edilecek.

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 158.9 kilometrelik Vestel Aksaray - Konya etabını Lotto Soudal takımından Andrei Griepel 3 saat 48 dakikada kazandı.

STARTI AKSARAY VALİSİ ATAKLI VERDİ

Aksaray Valisi Şeref Ataklı'nın verdiği start ile 111 bisikletçi etaba başladı. Rüzgarsız ancak zaman zaman yağan şiddetli yağmur nedeniyle sporcuların epey etkilendikleri gözlendi.

Start esnasında Aksaray halkının büyük ilgisi bisikletçileri hem şaşırttı hem de sevindirdi. Halk akın akın gelerek start yerinde bisikletçilerle resim çektirdi. Ayrıca yörenin ünlü "Malaklı" cinsi köpeği de sporcular arasında büyük ilgi gördü. Yarış Direktörü İsviçre'li Roland Hofer ile, Torku Şekerspor bisikletçisi Ahmet Örken'in bu cins köpekle çektirdiği resimler ise günün konusu oldu.

Genellikle düz bir parkurda cereyan eden etapta gözler elbette Turkuaz Mayo'nun sahibi Lampre Merida Takımı'ndan Niemiech Przemyslaw'da idi. Bir önceki etapta Caja Rural Takımı sporcuların epey yıprattığı Niemiech bu nedenle kontrollü bir yarış çıkardı. Fakat yine de yağmurun şiddetini artırdığı noktalarda diğer bisikletçiler gibi o da etkilendiği gözlendi.

Bunun üzerine bir de etap yorgunluklarının eklendiği gözlenirken, düz parkurda Turkuaz Mayo'nun zor olacağı da kendini gösterdi. Zira Genel Ferdi Klasmanda 1'inciden, 13'üncü sıraya kadar olan zaman farklarının, 6, 11, 16, 19, 28, 35, 37, 39, 53 saniye gibi küçük dilimlerle süregelmesi, Turkuaz Mayo için büyük çekişme yaşanacağını da gösterdi.

KAÇIŞ DENEMELERİ BAŞLIYOR

Yapılcan ve Yenikent arasında ilk kaçışlar başladı. Önde 24 kişilik bir grup, arkada 36 kişilik bir başka grup ana grubu hemen diyebileceğimiz bir ortamda parçaladılar. Aralarında Lotto Soudal Takımı'nın tamamı, Caja Rural Takımı'ndan 5 sporcu, Lampre Merida'dan 1, Delko Marseille Provance'den 1, Nippo Vini Fantini'den 2, Astana'dan 3, Parkhotel Valkenburg Takımı'ndan 2, Team Roth'dan 2 bisikletçi arayı 1 dakika 10 saniye kadar açtı. Öndeki grubun, ana grupla farkı ise 2 dakika 45 saniyeye kadar yükseldi.

Öndeki 24'lü grup 43'üncü kilometre geçilirken Salcano Sprint Primi noktasına yaklaştığı sırada ataklarda sıklaştı. Prim kapısını 1. Astana'dan Maxim Satlikov, 2. Lotto Soudal Takımı'dan Greg Henderson ve 3. Lotto Soudal Takımın'dan Andrei Griepel ilk 3 olarak geçtiler.

50. kilometre aynı zaman farkı ve öndeki grubun üstünlüğü altında ancak yüksek tempoda denilebilecek bir süratte geçildi. Bisikletçiler 50 kilometreyi 1 saat gibi bir sürede kapattılar. Aradaki zaman farkı 1 dakika 25 saniyeye kadar çıkarken, ana grupla fark 5 dakika kadar yükseldi. 65. kilometre geçilirken Verva Activajet Pro-Cycling Takımı'nın 92 sırt numaralı sporcusu Pawel Charucki yarışı terk etti. Aynı esnada startta kendini göstermeyen rüzgarın sert esmesi de sporcuları etkileyen bir başka faktör oldu. Konya'ya yaklaştıkça rüzgarın şiddeti de arttı.

VESTEL TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Kızören geçildikten sonra etabın 96. kilometresinde ve 1138 metre yükseklikte ikinci prim kapısına yaklaşıldı. Hakemler bu arada ikinci grupla 4 dakika 17 saniye ana grupla ön grubun zaman farkını 8 dakika olarak anons etti.

Vestel'in sponsorluğunda Türkiye Güzellikleri prim kapısını ise 1. Caja Rural Takımı'ndan Luis Mas Bonet, 2. Astana'dan Maxim Satlikov ve 3. Parkhotel Valkenburg Takımı'ndan Massimo Graziato ilk 3 olarak geçtiler. Böylece Caja Rural sporcusu Luis Mas Bonet Vestel Türkiye Güzellikleri mayosu olan Beyaz Mayoyu korumuş oldu.

Finişe 48 kilometre kala farkların büyük ölçüde açıldığı gözlendi. 24'lü ön grubun, ikinci grupla 5 dakika 41 saniye, ana grupla farkı 14 dakikaya kadar çıktı. Bu üç etap boyunca ana grubun yediği en büyük zaman farkı oldu. Üstelik Turkuaz Mayo'nun sahibi Niemiech'ten de geride kaldı. Konya finişinden sonra Turkuaz Mayo'nun el değiştireceği böylece kesinleşmiş oldu.

ETABIN SON SALCANO SPRİNT PRİMİ

Finişe 36 kilometre kala etabın son prim kapısı da geçildi. Salcano Sprint primi şu sporcular arasında paylaşıldı. Sprint çizgisini Caja Rural'dan Jose Gonçalves kazanmasına rağmen rakibine faul yaptığı gerekçesiyle hakemler tarafından ikinci ilan edildi. Sonuçlar şöyle: 1. Astana'dan Maxim Satlikov, 2. Caja Rural'dan Jose Gonçalves ve 3. Astana'dan Nikita Stalnov. Bu arada farkta ikinci grupla 7 dakikaya kadar çıktı.

Start'tan itibaren öndeki 24 kişilik grupta kalarak tempo yapan Lotto Soudal'ın altı Team Roth 'un iki bisikletçisi müthiş bir tempoyla grubu son 25 kilometrede parçaladı. Aralarında dünyaca ünlü ve Tour Of Turkey'in gedikli sporcusu Andrei Griepel'in bulunduğu 8'li grup finişe doğru bir tren görüntüsü vererek pedal bastı ve arayı 44 saniye açtı. Son 10 kilometreye girilirken, 8'li grup farkı 1 dakikanın üzerine çıkardı.

KONYA'LILAR FİNİŞE AKIN ETTİ

Aksaray halkının kalabalık bir grupla uğurladığı bisikletçileri, Konya'da da coşkulu bir kalabalık bekliyordu. Halk kilometrelerce önce bisikletçileri görebilmek için yollara dizildi. Finiş alanı ise gerçekten büyük bir kalabalık, bisikletçileri çılgınca alkışladı.

Ve finiş beklendiği gibi bitti. 2011 yılından bu yana Tour Of Turkey'e katılan Lotto Suodal'ın dünyaca ünlü pedalı Andrei Griepel, beş arkadaşının desteğiyle geldiği finiş çizgisine 50 metre kala o kendine has sprintini yaptı ve etabını 3 saat 48 dakikada birinci bitirirken Türkiye'deki 6 yılında onbirinci etap şampiyonluğunu ilan etti.

TUR'A YARIN 187 KİLOMETRELİK TÜRK HAVA YOLLARI SEYDİŞEHİR - ALANYA ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

Bu arada, 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na yarın koşulacak 187 kilometrelik Türk Hava Yolları Seydişehir-Alanya etabı ile devam edilecek.

Kaynak: CİHAN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda Andrei Griepel, 6. Yılında 11. Kez Kazandı - Spor
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.5.2020 12:30:09. #1.14#
title