"Cumhurbaşkanını Halk Seçerse Kadın Adayım Var"

"Cumhurbaşkanını Halk Seçerse Kadın Adayım Var"

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanını Halkın Seçmesi Durumunda Bir Sivil Toplum Görevlisi Akademisyen Kadın Adayının Olduğunu Belirterek, 'Bence Türkiye'yi Fevkalade İyi Temsil Edecek Bir Hanımefendi' Dedi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanını halkın seçmesi durumunda bir sivil toplum görevlisi akademisyen kadın adayının olduğunu belirterek, ''Bence Türkiye'yi fevkalade iyi temsil edecek bir hanımefendi'' dedi.

ANAVATAN Bolu İl Başkanlığının Olağan Kongresi'ne katılmak için Bolu'ya gelen Erkan Mumcu, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin özgür iradesine müdahalede bulunulmak ve sıkıştırılmak istenildiğini öne süren Mumcu, şunları söyledi:

''Ama bir işe yarayacağını zannetmiyorum. Konuyla ilgili olarak rapor hazırlasalar ne olur hazırlamasalar ne olur. Ellerinde bulundurdukları iktidar gücüyle yandaş yaratma kapasitesi ve şantaj yetenekleri ile zaten yapacaklarını yapıyorlar. Hükümetin demokratik muhalefetin varlığına tahammülü yok. Türk basınının durumu ortada işte.''

Cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini savunan ANAVATAN Genel Başkanı Mumcu, şayet bu yönde bir değişiklik yapılırsa bir kadın adayının olduğunu bildirerek, şöyle dedi:

''Bir akademisyen adayım var. Aynı zamanda sivil toplumun içerisinde bir kadın adayım var. Bence Türkiye'yi fevkalade iyi temsil edecek bir hanımefendidir. Bütün vasıfları ile bu gün adı geçen herkesten bin kat daha üstündür. Sandık Türkiye'nin önüne geldiğinde en yakın adaydan da iki misli daha fazla oy alacağından da eminim. Cesareti varsa sayın Başbakanın, sandığı milletin önüne getirsin.''

Daha sonra partisinin Bolu Belediyesi eski Nikah Salonu'nda düzenlenen Olağan Kongresi'ne katılan ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, kongrede yaptığı konuşmada, ülkenin bölünmesi kaygısı ile karşı karşıya kalındığını öne sürdü. Mumcu, şunları söyledi:

''Dün Kuzey Irak'a askeri operasyondan söz ederken, iki gün sonra Kuzey Iraklı yöneticilerle iyi ilişkiler kurmaktan, konuşmaktan bahsediyorlar. Adam devlet anayasası yapmış. Serv Anlaşması'ndaki 62-63 ve 64'üncü maddelerini, ülkesinin sınırları olarak göstermiş. Sen ne konuşmasından bahsediyorsun.''