Cumhurbaşkanı Sezer, Köşk'te Sade Bir Devir-teslim Töreni İstiyor

Cumhurbaşkanı Sezer, Köşk'te Sade Bir Devir-teslim Töreni İstiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Sade Bir Törenle Görevi Teslim Etmek İstediğini Kendisine Söylediğini Açıkladı. Abdullah Gül'ün 28 Ağustos'ta Seçilmesi Halinde Bir Gün Sonra Çankaya Köşkü'ne Çıkarak Görevi Teslim Alacağını Belirten Erdoğan, Devir-teslim Töreninden Bir Gün Sonra da Yeni Kabineyi Abdullah Gül'e Sunacağını Bildirdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, Köşk'te Sade Bir Devir-teslim Töreni İstiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in sade bir törenle görevi teslim etmek istediğini kendisine söylediğini açıkladı. Abdullah Gül'ün 28 Ağustos'ta seçilmesi halinde bir gün sonra Çankaya Köşkü'ne çıkarak görevi teslim alacağını belirten Erdoğan, devir-teslim töreninden bir gün sonra da yeni kabineyi Abdullah Gül'e sunacağını bildirdi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ana gündem maddesini, yeni kabine çalışmaları ve Meclis komisyonlarının yapısında yapılacak değişiklikler oluşturdu. Kurul, yeni kabinenin vakit geçirmeden 11. Cumhurbaşkanı'na sunulmasını kararlaştırdı. Başbakan Erdoğan, Abdullah Gül'ün 28 Ağustos'taki üçüncü turda cumhurbaşkanı seçileceğini belirterek, "Abdullah Bey, görevi bir gün sonra Sayın Sezer'den teslim

alır. Ancak Sayın Sezer, Çankaya Köşkü'nde sade bir törenle görevi devretmek istediğini söyledi" dedi.

Erdoğan, Gül'ün Köşk'e çıkmasının hemen ardından 30 Ağustos veya 31 Ağustos'ta Çankaya Köşkü'ne çıkarak, 60. hükümeti sunacağını açıkladı. Erdoğan, yeni kabineyi vakit geçirmeden kuracaklarını ifade ederek, "Hükümet programımız hazır. En geç 6 Eylül'de Meclis'ten güvenoyu alarak, resmen işbaşı yaparız" diye konuştu.

Toplantıda Meclis komisyonlarıyla ilgili çalışmalar da ele alındı. Erdoğan, önümüzdeki dönemde özellikle Dışişleri Komisyonu'na özel önem vereceğinin işaretini vererek, komisyonun yurtdışındaki lobi çalışmalarında daha etkin rol oynamasını istedi. Erdoğan, iyi derecede yabancı dil bilen, akıcı konuşan ve temsil kabiliyeti olan kişilerin bu komisyonlarda görev alması için talimat verdi.

(DA-CC-CC-Y)