Cumhurbaşkanı Sezer'den, Malazgirt Zaferi'nin Yıldönümü Mesajı

Cumhurbaşkanı Sezer'den, Malazgirt Zaferi'nin Yıldönümü Mesajı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Malazgirt Zaferi ile Anadolu'da Bağımsız, Demokratik ve Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurulmasına Uzanan Tarihsel Sürecin Başladığına İşaret Etti.

Cumhurbaşkanı Sezer'den, Malazgirt Zaferi'nin Yıldönümü Mesajı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Malazgirt Zaferi ile Anadolu'da bağımsız, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan tarihsel sürecin başladığına işaret etti.

Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Sezer, Malazgirt Zaferi'nin, Anadolu'nun sonsuza değin Türk yurdu olmasının yolunu açtığını, siyasal ve askeri sonuçlarıyla, Türk ve dünya tarihi yönünden çok önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. Büyük komutan Alparslan'ın askeri dehası, Türk ordusunun akıl, yetenek, cesaret ve kararlılığıyla kazanılan Malazgirt Zaferi ile Anadolu'da bağımsız, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan tarihsel sürecin başladığına

işaret eden Sezer, şunları kaydetti:

"1071'den bu yana yurdumuz olan bu topraklarda Türk ulusu, hoşgörü, sevgi, dayanışma, birlik ve beraberlik içinde yarattığı zenginliklerle evrensel uygarlığın gelişimine yadsınamaz katkıda bulunmuş, güçlü devlet yapısıyla dünyada saygın yer edinmiştir. Geçmişimizden aldığımız bu güçle, Yüce Önder Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyerek, çağdaş uygarlığın güçlü bir ortağı olma yolundaki çabalarımızı kararlılıkla sürdürecek ve ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacağız. Malazgirt Zaferi'nin 936. yıldönümünü

kutluyor, başta Büyük Komutan Alparslan olmak üzere, zaferin tüm kahramanlarını saygıyla anıyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum."

(MÜG-SN-SN-Y)