Cumhurbaşkanı Sezer'den 5 Yasaya Onay (2)

Cumhurbaşkanı Sezer'den 5 Yasaya Onay (2)

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5 Yasayı Onaylayarak, Başbakanlığa Gönderdi. Sezer'in Onayladığı Yasalar Arasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", "Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ve "Er ve Erbaş Harçlıkları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" da Bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Sezer'den 5 Yasaya Onay (2)
06.03.2007 20:42 | Son Güncelleme: 06.03.2007 20:42

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5 yasayı onaylayarak, Başbakanlığa gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada Sezer'in, "Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", "Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", "Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", 5592 sayılı "Erbaş ve Er Harçlıkları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ve "Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylayarak, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği bildirildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri hakkındaki yasada değişiklik yapan yasayla, yükseköğretim kurumları ve sanayi kuruluşları arasında işbirliğini ve teknolojik araştırma-geliştirmeye katılımı arttıracak projeler yapılabilecek. Yasaya göre, projelerle üretilecek teknolojik ürünün patenti, yatırımı ve pazarlaması konusunda gerçek ve tüzel kişilere destek vermek ve bu programların uygulanmasına ilişkin usûl ve esasların yönetmeliğini hazırlamak Bakanlığa veriliyor. Devlet ve vakıf üniversitelerine aktarılan tutarların harcanmasına ilişkin konuların, Maliye Bakanlığı'nın görüşü alınarak, Bakanlıkça belirlenmesini düzenleyen yasaya göre, projelerde görev alanlara bakanlık bütçesinden aylık ödemesi de yapılabilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'da değişiklik yapan yasaya göre, TSK mensuplarına verilen aile yardımında belli durumlarda kesintiye gidilecek. Buna göre, TSK personeli, evlenen, 25 yaşını dolduran veya kız çocukları evlenen, ticaret yapan veya çalışan çocuklar, burs alan veya devletçe okutulan çocuklar için aile yardımı alamayacak.

1961 tarihli Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu'nda yapılan değişiklikle, bu harçlıkların "maaş tertiplerinden ve ay sonunda" ödenmesi ile ödemenin bankalar aracılığıyla yapılabilmesi sağlanıyor.

Askerlik Kanunu'da yapılan değişiklikle, göçmen statüsünde Türk vatandaşlığına geçmiş olanlardan, Türkiye'ye geldikten sonraki bir tarihte, gelmiş oldukları ülkede askerlik yaptıklarını belgeleyenler askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

Ordunun uçuş, paraşüt, denizaltı ve kurbağa adam birimleriyle ilgili yasada yapılan değişiklikle ise yasanın adı "Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu" olarak değiştirildi. Yasaya ayrıca, kuvvet komutanlıklarının yanı sıra Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı kapsamı da eklendi.(ANKA)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title