Cumhurbaşkanı Seçimine Doğru

Cumhurbaşkanı Seçimine Doğru
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya: "Başbakan, sırf milliyetçi kesimlerin oyunu alma uğruna yalan söylemeye, nefret suçu işlemeye, insanları ötekileştirmeye devam etmektedir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, "Başbakan, sırf milliyetçi kesimlerin oyunu alma uğruna yalan söylemeye, nefret suçu işlemeye, insanları ötekileştirmeye devam etmektedir" dedi.

Akkaya, partisinin il başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın nefret suçu işlemeye, toplumu ayrıştırmaya ve bölmeye devam ettiğini öne sürdü.

"Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış, nitekim son söylediği yalan da patladı" diyen Akkaya, şöyle konuştu:  

"Sayın Erdoğan, 'bana Gürcü de dediler, çok affedersiniz Ermeni bile dediler, ama ben Türküm' diye açıklama yaptı. Aynı Başbakan, Gürcistan'a 11 Ağustos 2004'te yaptığı ziyarette 'Ben Gürcüyüm, ailem Batum'dan Rize'ye göç etmiş' diye açıklamada bulunmuştu. Şimdi bütün herkesin kendisine sorması gereken soru şudur? Gürcü, Ermeni olmak, niye kötü olsun ki? İnsanın hangi aileden doğacağını seçme hakkı var mı ki? Başbakan, sırf milliyetçi kesimlerin oyunu alma uğruna yalan söylemeye, nefret suçu işlemeye, insanları ötekileştirmeye devam etmektedir. Tanrı'nın en güzel yarattığı varlık insandır, 'Dillerinizin ve renklerinizin varlığı Allah'ın ayetlerindendir' ayetinde de görüleceği üzere hiçbir etnik grup veya ırk birbirinden farklı, aşağı görülemez, aşağılanamaz. Herkesin etnik kimliği onun onurudur, gururudur. İnsanlar kötü değildir, kötü olan yanlış politikalarla ülkeyi kötü yönetenlerdir. Örneğin, Hitler'den nefret ederiz ancak Almanlara 'kötü, aşağılık' demeyiz. Bu yaklaşım, bu dil, halkı birbirine düşman eden, kutuplaştıran, düşmanlaştıran dildir. Onun için Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olmamalı."

"İhsanoğlu, birliği, dirliği, barışı, kardeşliği, sevgiyi, huzuru ekecektir"

Nefret siyasetinin durdurulması, yok edilen hukuk devletinin yeniden inşa, zedelenen insan hak ve özgürlüklerinin yaşatılabilmesi için herkesi kucaklayacak, ötekileştirmeyecek, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkacak cumhurbaşkanına ihtiyaç olduğunu dile getiren Akkaya, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 14 siyasi partinin desteğini aldığını anımsattı.

"Toplumsal uzlaşının adayı Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, birliği, dirliği, barışı, kardeşliği, sevgiyi, huzuru ekecektir" diyen Akkaya, şunları kaydetti:

"Adaletsiz bir kampanya, şike yapmaya çalışıyorlar. Valisiyle, polisiyle kamu görevlileriyle kampanya yürütüyorlar. Yetmiyor, bize saldırıyorlar. Genel Başkanımızın İstanbul Bağcılar ziyaretini engellemeye çalışıyorlar. Niğde'de, Sakarya'da kadın kolları başkanımızı, üyelerimizi gözaltına alıyorlar. Broşürlerimize el koyuyorlar. Bu, nasıl demokrasi anlayışıdır? Artık, devlet bürokratları, parti bürokratları olmuştur. Son olarak Muğla'ya yaptığı ziyarette, kendisiyle konuşmak, dertlerini anlatmak isteyen Yatağan işçilerinin dertlerini, sorunlarını dinlemek yerine 106 işçiyi yaka paça darbettirerek gözaltına aldırmıştır. Şimdi size soruyorum. Milletin, toplumun yanında olması gereken, onların sorunlarının çözümü yerine daha şimdiden gözaltına aldırıyor, dövdürüyor. Böyle anlayışa 'demokrasi' denmez, 'faşizm' denir. Bir düşünün, bu anlayış, zihniyet, cumhurbaşkanı seçilirse neler olur, neler. Bu yüzden bu gözü dönmüşlüğe 'dur' demeliyiz."

Akkaya, CHP'li Milletvekilleri Umut Oran ile Rıza Yalçınkaya'nın da yer aldığı ziyaretin ardından Merkez Şadırvan Camisi'ne giderek, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden iş adamı Güray Fırıncıoğlu'nun (54) yakınlarına taziye dileklerini iletti. - Bartın

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title