Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ile Heyetler Arası Toplantısında Bir Araya Geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ile Heyetler Arası Toplantısında Bir Araya Geldi.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ile heyetler arası toplantısında bir araya geldi.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ile heyetler arası toplantısında bir araya geldi.

MOSKOVA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısından önce Vladimir Putin ile heyetler arası toplantıda bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ekonomik, kültürel ve ticari antlaşmalar imzalamak için Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Ardından Erdoğan ve Putin heyetler arası toplantıda bir araya geldi. Moskova'da yapılan heyetler arası görüşmelerinde ekonomik işbirliği ve Suriye konuları ele alındı. Basın toplantısından önce gerçekleştirilen görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ikili ilişkilerin iyi bir sürece girdiğini,gergin dönemlerin geride kaldığını belirterek konuşmasına başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik işbirliğine ilişkin: "Siyasi diplomatik kanaları açık tutmalıyız. Krizleri önlemek için önemli bir adım. Toplumsal forum beşeri münasebetlerimize ivme kazandıracak inanıyorum. İkili ilişkilerin ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine önem veriyoruz.Geçen sene ekonomide 17 milyar dolar olarak düşüş gerçekleşti. Daha sonra bu sayı 38 milyar dolara çıkmıştı . Bu sene 100 milyar dolarlık ticari antlaşma hedefliyoruz. Bugün ki antlaşmaların ekonomiyi güçlendireceğine inanıyoruz. Ancak ekonomik anlamda atmamız gereken adımları atmamız gerekiyor. Kısıtlamaların kaldırılmasını diliyorum .Rusya'da çalışan vatandaşlarımıza yapılan kısıtlamaların kaldırılması aciliyet arz ediyor." sözlerini aktardı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ticari alanda iki önemli noktaya vurgu yaptı.Bunlardan birincisi tarifeli seferlerde frekansların sınırsız hale getirilmesi ve karşılıklı sefer noktaların çeşitlendirilmesidir. ikinci olarak Rusya'nın ürettiği Ms-21 tipi uçakların tedarik zincirinde Türk Sanayicilerinde yer alması isteğidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beşeri ve kültürel münasebetlerin de üzerinde durdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılının karşılıklı olarak kültür ve turizm yılı ilan ettiğini, bu kapsamda Rus ve Türk milletinin birbirlerini daha yakından tanımalarının mümkün olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kültürel açıdan her iki ülke başkentlerinde önemli isimler olan Yunus Emre ve ilk Rus kozmonotunun heykelini dikme tavsiyesinde bulundu.
(MK-
Kaynak: İHA

Kaynak: İHA