Cumhurbaşkanı Gül, yurtdışındaki okullar üzerinden Türk insanının hayırseverliğini övdü

Cumhurbaşkanı Gül, yurtdışındaki okullar üzerinden Türk insanının hayırseverliğini övdü

Türkiye'den diğer ülkelere yapılan insani yardım miktarının 800 milyon doları bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bunlarla birlikte sivil toplum kuruluşlarının ve müteşebbislerin bir araya gelerek, büyük bir fedakarlık örneği göstererek okullar açtığını, yardımlar yaptığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, yurtdışındaki okullar üzerinden Türk insanının hayırseverliğini övdü

Türkiye'den diğer ülkelere yapılan insani yardım miktarının 800 milyon doları bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bunlarla birlikte sivil toplum kuruluşlarının ve müteşebbislerin bir araya gelerek, büyük bir fedakarlık örneği göstererek okullar açtığını, yardımlar yaptığını ifade etti.

Gül, Türk müteşebbislerinin ve Kimse Yok Mu Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının yurtdışında yaptıkları yardımlar üzerinden Türk insanının hayırseverlik duygularına övgüler yağdırdı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri ziyaretinin ikinci gününde Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Hayırseverler Gecesi'ne eşi Hayrunnisa Gül ile birlikte katıldı. Hilton otelinde düzenlenen gecede salona eşi Hayrunnisa hanımla gelen Abdullah Gül, hemşerilerinin coşku dolu alkışları arasında geldi. Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'deki hayırseverlik ve yardımlaşma anlayışı üzerine övgü dolu sözler sarfetti. Öncelikle hayırseverlik anlayışının Türk insanının doğasından gelen bir özelliği olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin yardıma muhtaç ülkelere hem devlet eliyle hem de sivil toplum kuruluşları eliyle yardımlar götürmekte olduğunu söyledi. Türk devletinin yabancı ülkelere yaptığı yardımların 800 milyon dolara ulaştığını belirten Gül, bunlarla birlikte sivil toplum kuruluşlarının ve müteşebbislerin bir araya gelerek, büyük bir fedakarlık örneği göstererek okullar açtığını, yardımlar yaptığını ifade etti.

Türkiye'den yabancı ülkelerdeki muhtaç insanlara yapılan yardımlara da değinen Gül, Kimse Yok Mu Derneği gibi sivil toplum örgütlerinin dünyanın dört bir tarafında bulunan muhtaç insanlara insanı yardımlarda bulunarak Türkiye'nin yöneticilerini gururlandırdığını ifade etti. Türkiye'den diğer ülkelere yapılan insani yardım miktarının 800 milyon doları bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı, "Burada büyük bir memnuniyetle sizinle paylaşmak isterim. Türkiye uzun yıllardan sonra hayır alan ülke konumundan kurtularak hayır dağıtan ülke konumuna gelmiştir. Birleşmiş Milletler tarafından yardım yapan ülkeler sınıfına konulmuştur. Türk insanının geçen sene, karşılık beklemeden yaptığı yardımlar yapılan 800 milyon dolara ulaşmıştır. Bu o kadar dikkat çekmiştir ki ABD ve Avrupa ülkeleri Türkiye'nin bu kurumlarıyla çalışma girişimlerine başlamıştır. Balkanlar, Orta Asya ve Afrika'nın en ıssız köşesinde Türkiye'nin artık görünürlülüğü vardır. Türk bayrağı vardır. Türkler hiçbir karşılık beklemeden yardım yapmaya başlanılmıştır. Bu devlet eliyle yapılan yardımlardır. Bunların yanında sivil toplum kuruluşlarının yardımları vardır. Kimse Yok Mu gibi sivil toplum kuruluşları gibi birçok dernek bir araya gelerek devletin gidemediği yerlere giderek, buralarda çok zor şartlar altında yaşayan insanlara yardımlar yapmaktadır. Dünyanın dört bir yanında okullar açılmaktadır. Bütün bunlar Türkiye'nin ne kadar büyüdüğünü, ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Bunlarla gerçekten gurur duyuyoruz." dedi.

Kurban bayramı döneminde Güneydoğu Anadolu'da yapılan yardımlara da dikkat çeken Abdullah Gül, "Türkiye içinde de hayırseverliğin en güzel örneklerine rastlamak mümkün. Kurban bayramı sırasında 200 bin muhtaç insana ulaşıldı. Bunlar devlet kurumlarının dışında yapılan yardımlardır. Bunlarla hep övünüyoruz." diye konuştu.

Hayırseverlikte Kayseri'nin ayrı bir yeri olduğun belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Kayseri sadece kendine değil tüm Türkiye'ye örnek olan bir şehir. Birçok alanda başarılara sahip. Tüm başarıları çevresindeki ve Türkiye'deki diğer illere örnek olmaktadır. Ama Kayseri'nin en önemli özelliği hayırseverlik geleneğine sahip olmasıdır. Bu topraklardan kim bilir kimler geçmiştir. Ama şehirde ismi yaşayanlar hayır eserleri bırakanlar olmuştur. Dün Erciyes Üniversitesi'nde temeller attık açılışlar yaptık. Bunların birçoğunu hayırseverler yaptırdı, artık sayıları o kadar çok arttı ki toplu açılış ve temel atma törenleri yapar olduk. Bu şunu gösteriyor. Birikimlerini başka yerde harcayacak olan insanların Kayseri ve Türkiye'nin diğer illerinde hayır işlerine harcaması örnek bir davranıştır. Biraz sonra tek tek davet edileceksiniz. Eserler burada zikredilecek. Hayırseverler bundan büyük bir manevi haz duymaktadır. Bu Kayseri'de hayırda yarış haline getiriyor, Bir taraftan da yaptıklarınız sizlerle birlikte yaşıyor. Eskiden ailenin büyükleri hayır işleri yapardı. Ancak geçen üniversitede ailenin en büyüğü yanı 'dede' adına hayır işleri yapılmış ve bugün üçüncü nesiller yani torunları hayır işleri yapıyor." ifadelerini kullandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de Hayırseverler Gecesi'ne ilişkin bilgiler verdi. Hayırseverlerin Kayseri'ye büyük binalar yaptırdığını anlatan Özhaseki, "3 yıl önce düzenlediğimiz hayırsever gecesini bu yıl tekrar düzenliyoruz. 3 yıl önce 300 hayırsevere ödül vermiştik. Bu yıl 80 hayırsevere ödül verdik. Kayseri'de hayırseverlik bir gelenek haline gelmiştir. Bu topraklar üzerinde kurulan tüm medeniyetlerde hayırseverliğin en güzel örneklerine şahit olunmuştur. Bu topraklarda yetişen en büyük hayırsever de merhum Kadir Has'tı" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 80 hayırsevere ödülleri verildi.

Kaynak: CHA