Cumhurbaşkanı Gül ve Eşi Aspendos'u Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Gül ve Eşi Aspendos'u Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Eşi Hayrunnisa Gül ile Birlikte Tarihi Aspendos Antik Tiyatro'sunu Ziyaret Etti.

Cumhurbaşkanı Gül ve Eşi Aspendos'u Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrunnisa Gül ile birlikte tarihi Aspendos Antik Tiyatro'sunu ziyaret etti.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belkıs beldesi sınırları içindeki Tarihi Aspendos Antik Tiyatro'suna gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, burada bölge halkının yoğun ilgisiyle karşılandı. Yetkililerden antik tiyatro hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül ve eşi için Antalya Devlet Senfoni Orkestrası tarafından üç parçadan oluşan mini bir konser de verildi.

Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, burada kendilerini bekleyen vatandaşlarla da hatıra fotoğrafı çektirirken, çocuklara da bol bol oyuncak dağıttı. Antik tiyatroyu ziyaret etmek için Manisa'dan gelen Rabia Hatun Anadolu Lisesi öğrencileri karşılarında Cumhurbaşkanı'nı görünce şaşırdı.

ASPENDOS HAKKINDA BİLGİ Aspendos, Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir. Aspendos, Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı'nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki Tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı'lar tarafından inşa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

Coğrafyacı ve Pamponrus Mela, Kentin Agruslularca kurulduğunu yazarlar. Bölgeye M.Ö. 1200'den sonra Yunan göçleri olmuştur oysa Aspendos adının kaynağı Gremlerden önceki yerli Anadolu dilidir. Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır.

Aspendos'un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu'daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos'lu Theodorus'un oğlu Zenon'dur. Antonius Piu zamanında (138-164) yapılmıştır. Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.

(CE-HE-Y)

Kaynak: İHA