Cumhurbaşkanı Gül'ün Makedonya Ziyareti

Cumhurbaşkanı Gül'ün Makedonya Ziyareti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Üsküp Ziyaretinin Sonunda Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği'nin Yeni Binasının Temelini Attı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Makedonya Ziyareti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Üsküp ziyaretinin sonunda Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği'nin yeni binasının temelini attı.

Üsküp'ün en prestijli semti olan Vodno'da büyükelçilik binasının inşaat çalışmalarının başlaması nedeniyle düzenlenen törene milli marşın çalınmasıyla başlandı. Törende bir konuşma yapan Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Taner Karakaş, yaklaşık 3 bin metrekarelik alanda inşa edilecek yeni büyükelçilik binasının daha iyi hizmet vermek ve konukları daha iyi ağırlama imkanlarına sahip olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül de yaptığı konuşmada Türkiye'ye, Türkiye'nin tarihine ve geçmişine yakışır şekilde büyükelçilik binalarının yapılması gerektiğini söyledi. "Büyükelçilik binalarının bütün Balkan ülkelerinde ihtişamlı olması gerekir" diyen Gül, buna örnek olarak Kosova ve Bosna'da yapım çalışmaları devam eden büyükelçilik binalarını gösterdi. "Büyükelçilik binalarımız bu ülkelerde kardeşliği simgeleyecektir" diyen Gül, Üsküp'teki yeni büyükelçilik binasının Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesine katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Gül, daha sonra butona basarak büyükelçilik binasının inşaat çalışmalarını başlattı.

Makedonya resmi ziyareti çerçevesinde Makedonya Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan ile ayrı ayrı temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Üsküp'teki Osmanlı'dan kalan kültürel ve tarihi eserleri de gezdi.

(EK-TB-OYK-CC-D)