Cumhurbaşkanı Gül'ün Makedonya Temasları

Cumhurbaşkanı Gül'ün Makedonya Temasları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Özel Konuk Olarak 15. Orta Avrupa Devlet Başkanları Zirvesi'ne Katıldığı Makedonya'da, Zirveye Katılan Bazı Ülkelerin Devlet Başkanları ile İkili Görüşmelerde Bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Makedonya Temasları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, özel konuk olarak 15. Orta Avrupa Devlet Başkanları Zirvesi'ne katıldığı Makedonya'da, zirveye katılan bazı ülkelerin devlet başkanları ile ikili görüşmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, Makedonya'nın Ohri şehrinde düzenlenen 15. Orta Avrupa Devlet Başkanları Zirvesi'ndeki ikili temasları çerçevesinde ilk olarak Almanya Cumhurbaşkanı Horst Koehler ile zirve toplantısının yapıldığı otelde bir araya geldi. Samimi bir hava içinde geçen görüşmede, iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve Türkiye'nin AB üyelik süreci ele alındı. Gül, daha sonra Slovakya Devlet Başkanı Ivan Gasparovic'le bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede yine iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için varolan imkanlardan sonuna kadar yararlanılması gereğine işaret edildi.

Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin'le de kısa bir süre görüşen Gül, son olarak Hırvatistan Devlet Başkanı Stipe Mesih ile bir araya geldi. Görüşmede üzerinde durulan en önemli konulardan biri, iki ülkenin de AB ile bütünleşme çabaları oldu. Her iki ülkenin AB üyelik hedefinin Orta ve Güneydoğu Avrupa Bölgesi'nde refah, barış ve istikrar için önemli olduğuna vurgu yapan liderler, Türkiye ile Hırvatistan arasında ikili ilişki ve iş birliğinin geliştirilmesinin her iki ülkenin yarına olduğunu belirtti.

15. Orta Avrupa Devlet Başkanları Zirvesi'nin ilk günkü oturumunda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yarınki oturumda da enerji konusunda bir konuşma yapacak. 10'u AB ülkesi olan toplam 19 ülkenin katıldığı zirvede 'Ortak Gelecek-AB'nin Genişleme Süreci' adlı ana tema çerçevesinde AB süreci, Kosova ve enerji konuları tartışılıyor.

(EK-TM-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA