Cumhurbaşkanı Gül'ün Katar Temasları

Cumhurbaşkanı Gül'ün Katar Temasları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Resmi Bir Ziyaret İçin Geldiği Katar'ın Başkenti Doha'da Türk Büyükelçiliği'nde Verilen Resepsiyona Katıldı. Türk İşadamlarıyla ve Vatandaşlarla Sohbet Eden Gül, Daha Sonra Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Katar Temasları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret için geldiği Katar'ın başkenti Doha'da Türk Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyona katıldı. Türk işadamlarıyla ve vatandaşlarla sohbet eden Gül, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Katar'ın başkenti Doha'daki temaslarını Türk Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyonla sürdüren Cumhurbaşkanı Gül, resepsiyonun ardından beraberindeki heyetle birlikte Katar'a gelen basın mensuplarıyla sohbet toplantısı yaptı. Gül, Türkiye'nin gündeminde yoğun şekilde tartışılan başörtüsü konusuyla ilgili sorular üzerine, "Bazı meseleler Türkiye'de çok ama çok büyütülüyor. Olduğundan farklı bir hale getiriliyor. Bakın, Türkiye ne kadar büyük alışveriş merkezleri ile tanıştı. İstanbul hangi noktaya geldi.

Sanat galerileri açıldı. Bütün bunlara devlet de yardım etti. 2010 yılında İstanbul, Avrupa Birliği Kültür Başkenti olacak. Bu konular varken, başörtüsü meselesinin bu kadar büyütülmesi doğru değil" diye konuştu. Türkiye'nin her geçen gün ileriye gittiğinin altını çizen Gül, önümüzdeki günlerde Almanya'da açılacak kitap fuarına katılımın da bu yolda önemli bir adım olduğunu belirtti. Gül, "Bu kitap fuarına sağcısı, solcusu, dinlisi, dinsizi herkes katılacak. Türkiye'nin ileriye gittiğinin işaretlerinden

birisidir bu" dedi.

"TÜRKİYE'NİN İSTİKAMETİ BELLİ"

Türkiye'nin gittiği yerin ve istikametinin belli olduğunu vurgulayan Gül, "Türkiye'yi sarsacak noktalara getirmek, Türkiye'ye haksızlık oluyor. Türk halkı, bir kere farklılıkları zenginlik olarak görmektedir. Örneğin; bir apartmanda yabancı olsa, herkes o yabancıya yardım etmek için birbiriyle yarışır. Türk halkı, böyle bir halktır" diye konuştu. Basın mensuplarının, başörtüsü konusunda liderlerin katılımıyla Köşk'te bir zirve yapılıp yapılmayacağıyla ilgili sorularına Gül, "Türkiye'nin bazı gerçek

meseleleri var. Terörle mücadele ve güvenlik gibi. Bu tip konularda belki dediğiniz yola başvurabilirim, ama günlük siyasi tartışmalara girmem. Sürece müdahale etmem. Birçok konu Türkiye'de tartışılmaktadır. Bu tartışmalardan sonra nasıl bir hal alacağı ortaya çıkacaktır" dedi.

(BA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA