Cumhurbaşkanı Gül'ün Azerbaycan Ziyareti

Cumhurbaşkanı Gül'ün Azerbaycan Ziyareti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Cumhuriyetleriyle İlişkilerde 10 Yıl Önce Duygusal Bir Hava Olduğunu, Ancak Şimdi Bu Duygusal Havanın Ötesine Geçilerek Somut Projeler Gerçekleştirildiğini Kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Azerbaycan Ziyareti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk cumhuriyetleriyle ilişkilerde 10 yıl önce duygusal bir hava olduğunu, ancak şimdi bu duygusal havanın ötesine geçilerek somut projeler gerçekleştirildiğini kaydetti.

Azerbaycan'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bazı basın yayın organlarının temsilcileri ve yöneticileriyle sohbet toplantısında biraraya geldi. Gül, Azerbaycan ile başlayan ziyaretlerinin önümüzdeki günlerde Türkmenistan ile devam edeceğini ve daha sonra diğer Türk cumhuriyetlerine gideceğini kaydetti. Türk cumhuriyetleri ile ilişkilerde 10 yıl önce duygusal bir hava olduğunu belirten Gül, "Ancak bugün duygusallığın ötesine geçilerek somut projeler gerçekleştirilmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan işgali altındaki Yukarı Karabağ'la ilgili sorun hakkında ise, "Sorunun toprak bütünlüğü, sınırların değişmezliği ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözülmesi gerekmektedir" değerlendirmesini yaptı. Gül, Yukarı Karabağ sorununun çözümü amacıyla kurulan AGİT Minsk Grubu üyesi ülkelerin hepsine görev düştüğünü de belirterek, grubun, sorunun çözümü için çok daha aktif olması gerektiğini vurguladı. 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına da değinen Cumhurbaşkanı Gül,

"Biz tüm arşivleri açtık. Ermenistan'a 'gel sende gir bu işe' diyoruz" dedi.

(TAN-MÜG-OK-D)