Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Mısır İş Forumu'na katıldı

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Mısır İş Forumu'na katıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Mısır İş Forumu Toplantısı'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Mısır İş Forumu'na katıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Mısır İş Forumu Toplantısı'na katıldı.

Kahire'de temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Mısır İş Forumu Toplantısı'na katıldı.

Toplantıda konuşan Abdullah Gül, Mısır doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya pazarlanması için boru hattı yapıldığını; Türkiye'nin de kendi boru hatlarını buna bağlamak için çalışma yürüttüğünü kaydetti. Gül, bu çalışmaların kısa süre içinde tamamlanmasını umduğunu söyledi.

Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin 1,5 milyar dolara ulaştığını; karşılıklı yatırımların giderek artmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Abdullah Gül, ''Şüphesiz ekonomik ilişkiler siyasi ilişkileri de anlamlı yapmakta, sağlamlaştırmakta. Her iki ülkenin gerek bölgedeki olaylara gerek uluslararası meselelere karşı aynı bakması önemlidir. Ekonomik ilişkilerin gelişmesi de bunu destekliyor. Ekonomik ilişkilerin gelişmesi sadece yatırım anlamında değil hava ve deniz ulaşımında da yeni işbirliği imkanları doğmaktadır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk iş adamlarını bu sektöre ilgi göstermeye çağırdı.

Öte yandan, toplantıda iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar da imzalandı. İki ülkenin yetkilileri arasında; TÜGİAD Başkanı Murat Saraylı ile Mısır Genç İş Adamları Derneği (EJB) Başkanı Halid El Mikaki arasında Akdeniz Ülkelerindeki Genç İşadamları Derneklerini Kapsayan Akdeniz Genç İşadamları Konfederasyonu Oluşturulmasına Yönelik Protokolü; Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA) ile Afrika ile Teknik İşbirliği Vakfı arasında mutabakat muhtırası; Türk Eximbank ile Mısır Eximbank'ı arasında işbirliği anlaşması imzalandı.